Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nepremičninski trg

Svetovalnica: Sem dolžan vplačevati v rezervni sklad, čeprav ne živim v stanovanju

Pravnica odgovarja na vprašanje bralca, ali je kot solastnik stanovanja, v katerem ne biva, dolžan vplačevati v rezervni sklad.
Foto: BearFotos/Shutterstock
Foto: BearFotos/Shutterstock
Urša Zupan
27. 2. 2023 | 12:30
22. 10. 2024 | 19:00
4:29

Pozdravljeni,

sem 1/4 lastnik stanovanja, v katerem ne živim.

Upravnik bloka mi je določil plačevanje rezervnega sklada in dodal še plačilo elektrike za stopnišče, dvigalo, vzdrževanje dvigala, servis gasilnih aparatov.

Glede na to, da tam ne živim, v stanovanju pa živi partnerka pokojnega očeta, ki je 3/4 lastnica, me zanima, kaj sem dejansko dolžan plačati in ali lahko zaračunam najemnino osebi, ki koristi stanovanje.

Hvala za odgovor, lep pozdrav.


Fabjan
Vplačevanje v rezervni sklad je zakonska obveznost lastnika

Pozdravljeni,

v prvem delu odgovora se bom osredotočila na vplačila v rezervni sklad, ki je od leta 2002, skladno s Stvarnopravnim zakonikom, obvezen. V rezervni sklad morajo vplačevati etažni lastniki, namenjen pa je financiranju rednega vzdrževanja stavb, interventnim vzdrževanim delom ipd. Skladno z veljavno zakonodajo je to izključna obveznost lastnikov, tako da tudi, če bi stanovanje oddali v najem, se te obveznosti ne bi rešili. Velikokrat pa se zgodi, da se lastnik in najemnik pogodbeno dogovorita, da te stroške prevzame najemnik.


V primeru, ki ga navajate, ste četrtinski lastnik stanovanja, v katerem ne živite. Iz naslova lastništva ste dolžni poravnati stroške, ki so vezani na vaše lastništvo, torej v sorazmernem delu z vašim deležem. Glede na to, da v stanovanju ne živite, bi bilo smiselno z večinsko lastnico, ki živi v stanovanju, skleniti dogovor o plačevanju vseh stroškov oziroma stroškov, ki so vezani na uporabo nepremičnine. Zagotovo bi morala prevzeti vse individualne obratovalne stroške, kot so elektrika, voda, ogrevanje ipd. ter tudi skupne obratovalne stroške večstanovanjske zgradbe, med katere sodi poraba elektrike v skupnih prostorih. Prevzeti bi morala tudi vsa redna vzdrževalna dela v večstanovanjski zgradbi, kamor zagotovo sodita servis gasilnih aparatov in redno vzdrževanje dvigala. Dogovor o plačevanju stroškov lahko s solastnico sklenete tudi z najemno pogodbo za četrtino stanovanja, v kateri ugotovite, da solastnica uporablja stanovanje sama v celoti, za kar je dolžna plačevati najemnino za uporabo četrtine stanovanja in vse obratovalne stroške, ki so vezani na nepremičnino. Lahko namesto najemnine za četrtino stanovanja predlagate, da vplačuje v rezervni sklad za celotno stanovanje ali kaj podobnega. Ker gre za solastnino z idealnimi deleži (solastnina ni razdeljena tako, da bi bili znani točno določeni deli nepremičnine, ki pripadajo vam in njej), se morata o tem, s katerim delom stanovanja razpolaga eden in s katerim drug, dogovoriti sama, prav tako pa lahko s pogodbo uredita vsa razmerja glede stroškov, ki izhajajo iz uporabe in lastništva nepremičnine.

Naj pa še enkrat poudarim, da ste kot solastnik nepremičnine, dolžni vplačevati v rezervni sklad, saj gre za zakonsko obveznost lastnika, ki jo je mogoče prenesti na najemnika ali uporabnika samo z njegovim soglasjem.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Sem brezposelna in oddajam nepremičnino. Si res lahko znižam davčno obveznost ali dobim plačani davek v celoti povrnjen?

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine