26. 8. 2018 | Besedilo: T. S. P./STA
V Parizu vse več stanovanj, namenjenih kratkoročnemu oddajanju turistom
26. 8. 2018 | Besedilo: T. S. P./STA
Pariška občina je okrepila pritisk na tiste lastnike stanovanjskih nepremičnin, ki te nezakonito kratkoročno oddajajo turistom, največkrat prek platforme Airbnb. Višina izrečenih kazni do sredine avgusta je za okoli 60 odstotkov nad enakim obdobjem lani, nedavno pa so pariške oblasti tovrstno oddajanje nepremičnin tudi omejile.
Med 1. januarjem in 15. avgustom je pariška občina po poročanju francoske tiskovne agencije AFP izrekla za nekaj manj kot 1,4 milijona evrov denarnih kazni za nezakonito oddajanje nepremičnin turistom, medtem ko je v celotnem letu 2017 ta številka dosegla 1,3 milijona. Skupaj so tako izrekli za 111 denarnih kazni v povprečni višini približno 12.000 evrov.
"Gre za profesionalce pod krinko amaterjev," je dogajanje v povezavi z oddajanjem sekundarnih nepremičnin množicam turistov, ki vsako leto obiščejo mesto luči, komentiral Ian Bressat, ki je na pariški občini pristojen za področje stanovanjske politike.
Manj stanovanj za dolgoročnejši najem
Razmah kratkoročnega oddajanja nepremičnin skrbi tako pristojne kot tudi meščane, saj se podobno kot v številnih drugih mestih v Evropi in ZDA bojijo, da bo ta dobičkonosna dejavnost zmanjšala razpoložljivost nepremičnin za dolgoročnejši najem, ki je za mnoge edini način za razrešitev stanovanjskega vprašanja.
Pariške oblasti so sicer lani jeseni omejile število dni, v katerih lahko lastniki nepremičnin, v katerih imajo prijavljeno prebivališče, te oddajajo turistom, na 120 dni. Obenem se morajo registrirati pri občini in registracijsko številko navesti na oglasih, ki jih objavljajo prek platform, kot je Airbnb.
20.000 turističnih stanovanj
V Parizu je po uradnih podatkih 65.000 registriranih nepremičnin za oddajanje, medtem ko je hotelskih sob okoli 80.000. Po podatkih mestnih oblasti so v zadnjih petih letih 20.000 stanovanj lastniki preuredili iz stalnih bivališč v nepremičnine, namenjene kratkoročnemu oddajanju turistom.
Pariške oblasti so se z ostrejšimi ukrepi proti tovrstni dejavnosti pridružile evropskim mestom, kot sta Barcelona in Berlin, predstavnik združenja, ki brani interese platform za kratkoročno oddajanje nepremičnin, Timothee de Roux pa je za AFP poudaril, da je problem nezakonitega oddajanja v Parizu obroben in da se vsi deležniki trudijo boriti proti špekulantom.