Kot izhaja iz gradiva, ki ga je za nastop na letošnji Slovenski nepremičninski konferenci v Portorožu pripravil predstavnik direktorata za prostor na ministrstvu za okolje in prostor Mitja Pavliha, ki pa je bil zaradi bolezni odsoten, naj bi bil omenjeni dokument letos jeseni pripravljen do faze osnutka, ki naj bi ga najprej obravnavala vlada, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Novi program temelji na povečanju števila najemnih stanovanj, večjo vlogo pri zagotavljanju le-teh pa bodo morale prevzeti tudi občine. Tako bi morala priprava občinskih stanovanjskih programov postati obvezna.
Po novem bo treba višino najemnine vezati na tržno vrednost stanovanja in lastniku omogočiti tudi profit. Obenem pa bo potrebno omejiti in preprečiti oderuške najemnine.
Med drugim bo potrebno prenoviti tudi sistem subvencioniranja najemnin, pri čemer se razmišlja o uvedbi stanovanjskega dodatka, ki bi se priznal vsakemu gospodinjstvu s podpovprečnimi dohodki, izhaja iz razpoložljivega gradiva.
Posebna pozornost v nastajajočem programu pa bo namenjena tudi prenovi stanovanjskega fonda. Pri tem bo potrebno občine usposobiti za oblikovanje ustreznih projektov za uspešno kandidiranje za evropska sredstva, ki so zaenkrat omejena na tiste objekte, ki so v celoti v javni lasti.
Pretresov na trgu nepremičnin ni pričakovati
Praznih oziroma neprodanih nepremičnin je v Sloveniji nekaj, vendar je vtis o njihovem številu pretiran, je ob robu letošnje Slovenske nepremičninske konference razmere na trgu komentirala ekonomistka Andreja Cirman, ki vodi katedro za denar in finance na ljubljanski ekonomski fakulteti. "Združenje za gradbeništvo pri gospodarski zbornici ocenjuje, da je teh stanovanj 1300," pravi, kar je relativno nizka številka.
Število teh nepremičnin tako po njeni oceni ni tolikšno, da bi povzročilo večje pretrese na nepremičninskem trgu oziroma da bi se cena nepremičnin bistveno znižala. "Roko na srce, te nepremičnine so večina prazne že dve leti," je pojasnila.
Lastniki se po njenem za prodajo ne odločajo, ker za to nimajo potrebe "oziroma ker njihova stiska še ni tako velika, da bi popustili cene".