Anketa med Britanci je razkrila, da kar 81 odstotkov vprašanih priznava, da nikoli ni umilo odpirača za buteljke, 67 odstotkov pa ni nikoli obrisalo in očistilo daljinskega upravljalnika. Britanski milenijci (starostna skupina od 25 do 34 let) imajo najbolj umazane spalnice in kuhinje (samo polovica vprašanih je označila, da mikrovalovno pečico redno čisti).
Odpirač za buteljke
Odpirače za buteljke pred pomivanjem uporabimo večkrat, čeprav se na njih po vsakem odpiranju nabere umazanija. Sčasoma bomo opazili, da se na njem nabirajo ostanki plute, hrane ali pa madeži pijače.
Odpirač za buteljke bomo najhitreje očistili, če ga bomo po vsaki uporabi za nekaj minut namočili v kozarec, napolnjen z alkoholnim kisom. Če se nam bo odpirač zdel umazan, ga lahko očistimo s pomočjo zobne ščetke. Uporabimo alkoholni kis, dobro zdrgnemo, nato pa umijemo še s sredstvom za pomivanje posode in speremo.
Odcejalnik za posodo
Na odcejalnikih za posodo zastaja voda, zato se na njih zelo hitro nabere plesen, razširijo pa se neprijetne vonjave. Odcejalnik čim bolj razstavite in ga dobro zdrgnite - uporabite krtačko in sredstvo za pomivanje posode. Če je umazanija trdovratna, odcejalnik najprej namočite v mešanici tople vode in alkoholnega kisa. Če imate doma pomivalni stroj, lahko odcejalnik operete in razkužite tudi v njem.
Ventilator
Na ventilatorjih se nabira prah, zaradi zapletenega razstavljanja pa jih zelo redko in težko čistimo. Prah poskusite odstraniti s pomočjo sesalnika. Najboljši recept pa je, da ventilator, ko ga ne uporabljate, pokrijete s plastično vrečko (uporabite lahko tisto, v kateri ste ventilator prinesli iz trgovine).
PREBERITE ŠE: Kako pogosto moramo čistiti ...
Vrh omare
Če vaša omara ni narejena po meri ali ne sega do stropa, se bo na vrhu nabiral prah. Ker ga zaradi višine ne vidimo, nanj pogosto pozabimo. Vzemite manjšo lestev ali stol in se povzpnite tako visoko, da boste lahko z roko dosegli skrajni rob omare pri steni. Vzemite večnamensko čistilo ali mešanico alkoholnega kisa in tople vode ter površino temeljito očistite. Nato jo obrišite še s suho krpo.
Daljinski upravljalnik
Zavesa za prhanje
Na zavesi za prhanje se zaradi vlage lahko hitro nabereta plesen in vodni kamen. Če navodila za uporabo dopuščajo, zaveso snemite in jo operite v pralnem stroju.
PREBERITE ŠE: Kako pogosto čistite gospodinjske aparate?
Vzmetnica
Vzmetnice so lahko polne pršic, prahu, odmrle kože in las. Najprej posesajte obe strani vzmetnice, nato pa jo pustite nekaj časa na svežem zraku (vzmetnico postavite pokonci in odprite okna v spalnici). Zdrgnite vse madeže, ki ste jih opazili na tkanini (prej preberite navodila glede nege vzmetnice, na kateri spite). Najbolje je, če uporabljate mešanico pralnega praška in vode. Za drgnjenje uporabljajte krpo ali gobico. Ker bo vzmetnica vpila vodo, pazite, da je ne boste preveč namočili.
Madeže hrane ali pijače odstranite v mešanico sode bikarbone in hladne vode. Vtrite jo v madež in pustite delovati 30 minut. Nato zdrgnite še z vodo in pustite, da se posuši.
Zidovi
Na zidovih se nabira umazanija, ki jo je težko odstraniti - sploh če bi z drgnjenjem lahko poškodovali tapeto ali barvo. Zidove najprej posesajte in nato obrišite z vlažno krpo.
Stoli v jedilnici
Če imate v jedilnici lesene stole, jih obrišite z vlažno krpo iz mikrovlaken. Madeže boste najlažje odstranili s sredstvom za pomivanje posode. Lesenih stolov ne vlažite pretirano. Oblazinjene stole najprej posesajte, nato pa s tkanine odstranite madeže. Še nasvet: oblazinjenih stolov ne izpostavljajte neposrednim sončnim žarkom, saj bo tkanina začela bledeti.
Zavese
Zavese bi morali redno sesati in oprati enkrat na leto. Če se bojite, da se bodo v pralnem stroju skrčile, jih namočite v hladno vodo, nato pa jih operite v topli vodi, v katero ste kanili nekaj pralnega praška. Sperite in dobro ožemite. Še vlažne zlikajte in obesite.
PREBERITE ŠE: VIDEO: Kako pogosto bi morali čistiti stranišče, če uriniramo stoje?