29. 11. 2018 | Besedilo: T. S. P.
10 napak pri pranju perila
29. 11. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Zaradi napak, ki jih delamo pri pranju perila, naša oblačila prehitro ostanejo brez živih barv, oblike in udobja pri nošenju. Kadar se lotimo pranja perila, moramo biti pri opravilu osredotočeni in natančni. Čeprav bo delo namesto nas opravil stroj, moramo oblačila na pranje pripraviti kar se da skrbno.
1. Ne uporabljamo antibakterijskega pralnega praška
Kadar kdo iz družine zboli za gripo ali drugo nalezljivo boleznijo, pranje z navadnim pralnim praškom ne bo zadostovalo. Uporabiti moramo antibakterijski prašek, da bi preprečili širjenje okužbe na druge družinske člane. Pri belem perilu lahko uporabimo belilo, a prej dobro preberimo navodila za uporabo in oznake na oblačilih.
2. Ne čistimo pralnega stroja
Starejši modeli pralnih strojev imajo filter, ki ga moramo očistiti po vsakem pranju. Če pozabimo, je dobro, če ga očistimo vsaj enkrat na mesec. Novi modeli pralnih strojev imajo poseben program za čiščenje, ki ga je priporočljivo izbrati vsaj enkrat mesečno. Pri tem moramo uporabiti posebno čistilo, ki bo občutljive dele zaščitilo pred nabiranjem vodnega kamna. Na takšen način bomo življenjsko dobo stroja podaljšali, naša oblačila pa bodo po pranju prijetno dišala.
PREBERITE ŠE: Zakaj oprano perilo smrdi?
3. Oblačil pred pranjem ne obrnemo
Ko pred pranjem izpraznite žepe na hlačah, jih potegnite ven, saj je tudi njih treba oprati. Oblačila iz občutljivih tkanin, denimo volne ali bombaža, perite s šivi navzven. S tem boste preprečili, da bi se občutljiva tkanina med pranjem poškodovala.
4. V stroj naložimo preveč perila
Boben pralnega stroja je videti velik in vanj spravimo lahko skoraj cel koš umazanega perila, a strokovnjaki pravijo, da je za boljši učinek pranja oblačilom treba dati »prostor«. Tudi ko je stroj poln, morate vanj brez težav poriniti obe pesti.
5. Ne ločimo nogavic od drugega perila
Če nogavice peremo skupaj z drugim perilom, se lahko zgodi, da bomo kakšno izgubili. Nogavice spravite v posebno vrečo za pranje ali pa kar v staro prevleko za blazino.
6. Ne preberemo oznak na oblačilih
Kadar na oblačilih najdemo oznako za suho čiščenje, to pomeni, da so zelo občutljiva. Lanena in svilena oblačila je bolje oprati ročno, medtem ko usnjena oblačila raje prepustimo strokovnjakom.
PREBERITE ŠE: Pralni in sušilni stroji: Zmote in resnice o pranju perila
7. Uporabljamo preveč belila
Če pri pranju uporabljamo belilo, potem ga moramo prej zmešati z vodo in uporabiti le majhno količino. Če bomo z uporabo belila pretiravali, bodo naša oblačila polna lukenj. Poleg tega pa bela oblačila zaradi belila lahko porumenijo.
8. Ne nastavimo hitrosti centrifuge
Hitrost centrifuge je odvisna od tkanine, ki jo peremo. Bombažna oblačila so bolj občutljiva od brisač in rjuh, hlače iz jeansa prenesejo hitrejšo centrifugo, medtem ko oblačila iz drugih materialov zahtevajo bolj nežen pristop.
9. Novih oblačil ne operemo takoj
Nova oblačila lahko spuščajo barvo, zato jih moramo pri prvemu pranju prati skupaj z oblačili podobnih barv. Poleg tega pa jih moramo pred prvim nošenjem vedno oprati.
PREBERITE ŠE: Kako učinkoviti so odstranjevalci madežev
10. Prevlekam za blazine posvetimo premalo pozornosti
Na prevlekah za blazine lahko ostanejo sledi ličil, zato jih moramo pred pranjem pregledati in madeže odstraniti.