1. Shranjevalne površine – V majhnih stanovanjih največkrat primanjkuje prav shranjevalnih površin. Potrebujemo jih torej čim več, ne smejo pa biti vidne. Najprej je treba preveriti, ali je kakšna stena, na primer v predsobi, primerna za vgradno omaro, pri kateri lahko izkoristimo vsak centimeter. Ponavadi je najboljša rešitev izdelava po meri, da se stena zapolni od tal do stropa. Če bomo izbrali bela drsna vrata, bodo delovala kot stena in tako ne preveč obremenila prostora. Za shranjevanje lahko izkoristimo tudi prostor pod posteljo. Ta ima lahko že vgrajene predale, lahko pa pod njo potisnemo škatle, najbolje na koleščkih, saj so tako laže dosegljive. Skriti kotički za shranjevanje so lahko tudi v pohištvu. Klop ob jedilni mizi, recimo, ima lahko pod sedalno površino nekaj prostora. Pri nekaterih odlagalnih mizicah ali taburejih za sedenje lahko pod pokrov pospravimo daljinske upravljalnike, časopise, revije, kakšno dodatno blazino. Če je stanovanje dvoetažno, je prostor pod stopnicami pametno zapolniti s policami, knjižno ali vgradno garderobno omaro.
2. Izkoristimo višino – V stanovanjih z visokim stropom lahko to višino koristno izrabimo, saj lahko na primer naredimo stropno konstrukcijo, primerno za spalni prostor ali dodatni prostor za shranjevanje. To je izvedljivo v stanovanjih, kjer je višina stropa več kot 260 centimetrov. Tako pod posteljo nastane prostor na primer za delovno mizo ali celo manjši kavč.
V stanovanju z visokim stropom je uporaben tudi prostor nad vrati, predvsem za shranjevanje stvari, ki jih ne potrebujemo prav pogosto. Višino lahko izkoristimo tudi za knjižne police, a bo bolje, da so tudi te zaprte, saj bo prostor tako deloval manj zapolnjeno in utesnjeno.
3. Spanje – Kako urediti spalnico v majhnem stanovanju, bi moralo biti eno pomembnejših vprašanj, saj preživimo tretjino življenja v postelji, naspani in spočiti pa laže delamo. Pogosta rešitev so raztegljive sedežne garniture, ki jih čez dan uporabljamo za sedenje, branje, druženje, gledanje televizije, v nočnem času pa se spremenijo v ležišče. To sicer zahteva več dela in discipline pri jutranjem pospravljanju ter večernem pripravljanju postelje, vendar je kompromis bivanja na majhni površini. Nočno omarico v tem primeru nadomesti nižja mizica, stoječa bralna luč pa nočno lučko. Za občutek varnosti in udobja poskrbimo s položajem kavča, ki naj bi bil umeščen v kot sobe. Če pa si vseeno želimo spati na postelji, jo je mogoče umestiti tudi v garsonjero in ji hkrati nameniti še druge funkcije. Če jo, na primer, obložimo z okrasnimi blazinami, čez dan ustvarimo vtis, da gre za sedežno garnituro. Taka postelja je uporabna tudi za shranjevanje, pod njo lahko skrijemo predale, stranica pa je lahko hkrati regal za knjige.
4. Večnamensko in premično pohištvo – Če smo omejeni s prostorom, pridejo prav večnamenski elementi, ki jih lahko uporabljamo na različne načine. Takšni primeri so stranica omare, ki se odpre v delovno mizo, omare, ki delijo prostor in so dostopne z dveh strani, knjižni regal, ki je hkrati predelna stena. Obstajajo tudi že industrijsko izdelani pohištveni elementi, ki združujejo več funkcij: v njih se recimo skrivajo postelja, delovna miza in kavč – vse v enem.
5. Ogledala – Prostor lahko navidezno povečamo oziroma razširimo z ogledali. Čeprav marsikdo ne želi v stanovanju velikih ogledal, lahko z njimi dosežemo, da je prostor videti večji. Na primer, majhna kopalnica se bo zdela precej večja, če bo steno ob umivalniku zapolnilo ogledalo. Podoben učinek ima veliko ogledalo v majhni in utesnjeni predsobi. Uporabimo ga lahko še na kakšni steni, če želimo z njim doseči odsev ali zanimiv učinek.
6. Osvetlitev – Tudi osvetlitev je zelo pomembna, saj lahko z njo ustvarjamo različne ambiente in najlaže spreminjamo prostor. Umestiti je treba več virov svetlobe, ki ustrezajo različnim opravilom in dejavnostim. Poleg stropnih in stenskih luči ne smemo pozabiti na ambientalne, s katerimi ustvarjamo različne ambiente. Najbolje je izbrati kakšno stoječo in namizno lučko, ki pride prav tudi kot nočna lučka ob postelji ali bralna ob zofi. Večja stoječa luč ima lahko več virov svetlobe in jo tako uporabljamo tudi delu za računalnikom.
7. Barve – K občutku prostornosti veliko pripomorejo svetle barve sten in pohištva. Najbolje se je držati pravila ene barve. Če so vse stene enako obarvane, se zdi prostor večji, čeprav smo morda uporabili temnejši odtenek. Čeprav naj bi bilo čim več bele, da se svetloba, ki pada v prostor, odbija od sten in opreme in tako vse skupaj deluje večje in svetlejše. Tudi notranja oprema naj bi bila v svetlejših barvah, saj je prostor premajhen, da bi vanj vnašali močne odtenke. Kombinacija z masivnim lesom ji doda nekaj topline. V živahnejših odtenkih so lahko dodatki.
8. Pregrade za nekaj intimnosti – Zasebnost je v majhnih stanovanjih bistveno drugačna kot v večjih. Če prostor dopušča, je lahko spalnica delno ločena. Zaradi tega bomo imeli v njej občutek intimnosti, hkrati pa bo ostala del bivalnega prostora in ga ne bo preveč zmanjšala. Prostore je mogoče razmejiti z nižjimi omarami, knjižnimi policami na koleščkih, ki so uporabne na obeh straneh, lahkimi premičnimi stenami ali kar z zavesami. Za pregrado lahko izberemo tudi okrasne žaluzije, recimo zdaj modne lesene, ki ne bodo preveč zapolnile že tako majhnega prostora. Ko jih bomo dvignili, bomo prostor odprli, ko pa bodo spuščene, bomo ustvarili intimno ozračje.
9. Izstopajoči kosi pohištva – Če bo pohištvo izdelano po meri, gladko, brez odprtih polic, torej izčiščeno in poenoteno v barvi in slogu, bo tudi majhno stanovanje pusto in brez življenja. Zato je za kakšen lep kos opreme vedno prostor. To so lahko lepi leseni ali celo barvni stoli, morda manjši počivalnik, ki smo ga podedovali in odeli v novo tkanino. Ali pa recimo dizajnerska stoječa luč, ki bo osvetlila jedilno mizo, hkrati pa bo glavni okras prostora.
10. Dekoracija – Pravijo, da za dekoracijo v majhnih prostorih in stanovanjih ni prav veliko možnosti, še zlasti če želimo ohraniti bolj izčiščen videz. Prostor je res majhen, a vseeno dopušča še kakšen dodatek, kot so slike, kakšen umetniški predmet ali morda tapeta. Bistveno je, da se držimo pravila manj je več.