Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

10 nasvetov za naravno odganjanje mravelj iz stanovanja

Vsako pomlad se poleg ptičkov v krošnjah dreves prebudijo tudi mravlje, ki si hrano velikokrat poiščejo tudi v notranjosti domov in stanovanj. Čeprav so mravlje naravni čistilci, se pogosto zdijo kot nadležne in nedobrodošle žuželke, ki se meni nič tebi nič sprehajajo povsod, kjer se jim to zdi primerno. Obstaja več nasvetov s strani uporabnikov, kako se mravelj znebiti brez strupenih razpršilcev.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Tjaša Sterle Polak
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 10:39
3:57

1.     Limonin sok, alkoholni kis

Limonin sok ali mešanico alkoholnega kisa in vode razpršimo na področja, od koder prihajajo mravlje. Razpršimo jo lahko tudi po mravljah. Z alkoholnim kisom je dobro tudi pomiti tla in očistiti površine v kuhinji, saj tako zabrišemo sledi, ki so jih za seboj pustili izvidniki.

2.     Cimet, lovor in klinčki

Vonj cimeta, lovorja in klinčkov naj bi bil mravljam neprijeten. Cimet (lahko skupaj s klinčki) potresemo tam, kjer je največ mravelj, enako lahko storimo z mešanico lovorja in klinčkov.

3.     Olje poprove mete

Mravlje odbija vonj eteričnega olja poprove mete. Uporabniki svetujejo, da moramo olje nanesti okoli vrt in oken. Na podoben način kot omenjeno eterično olje (ki prijetno odišavi stanovanje in je nestrupeno) lahko uporabimo tudi milo z vonjem mentola, ki ga v razmerju 1:1 zmešamo z vodo in razpršimo tam, kjer je največ mravelj.

4.     Boraks (natrijev perborat), voda in sladkor

Mravlje naj bi odganjala tudi mešanica boraksa, vode in sladkorja (lahko dodamo tudi malo kikirikijevega masla). Čeprav naj bi bil to eden izmed najbolj učinkovitih naravnih načinov odganjanja mravelj, nekateri pravijo, da traja nekaj tednov, da izginejo. Spet drugi vztrajajo, da mravlje odidejo takoj, ko je konec pomladi.

5.     Vrela voda in detergent za pomivanje posode

Če nas mravlje spravijo ob živce, je izredno učinkovita mešanica vrele vode in detergenta za pomivanje posode. Vendar pa se boste mravelj znebili samo začasno.

6.     Kreda

Mravlje ne marajo prahu krede, smukca ali magnezija v prahu. Uporabniki ne znajo pojasniti zakaj, a baje da mravlje ne bodo prestopile črte, ki jo boste narisali s kredo. Še bolj učinkovita pa naj bi bila posebna kitajska kreda, ki vsebuje insekticid in ni nevarna otrokom in živalim.

7.     Soda bikarbona (pecilni prašek) in sladkor v prahu, zdrob in polenta

Mravljam je škodljiva mešanica sode bikarbone ali pecilnega praška in sladkorja v prahu. Mešanico spravimo v manjše lončke, lahko tudi zamaške in jih postavimo na mesta, kjer imajo mravlje pot. Sodo bikarbono lahko vmešamo tudi v zdrob in polento, ki se napihneta v želodcih mravelj in jih pomorita.

8.     Mleta kava

Mleta kava in kavni ostanki po kuhanju naj bi bili učinkoviti pri odganjanju mravelj in ne njihovem pobijanju. Nastavimo jih na področja, kjer mravlje prihajajo v hišo.

9.     Sivka, navadni vratič in poprova meta

V hiši lahko nasadimo tudi rastline, katerih vonj odbija mravlje. Med njimi so sivka, navadni vratič in poprova meta.

10.  Kumarični olupki

Med nasveti se je našel tudi tak, ki pravi, da so kumarični olupki za mravlje strupeni. Olupke naj bi namestili v bližino mravljišča in mravlje se bodo zagotovo preselile.

 

PREBERITE ŠE:

Na naraven način v boj proti muham

Ekološko zatiranje škodljivcev

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine