Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

3 načini za odstranjevanje madežev s perila

Pred odstranjevanjem madežev najprej ugotovite, od česa so. Za različne vrste madežev morate uporabiti različne postopke in sredstva.
Foto: C.Aphirak/Shutterstock
Foto: C.Aphirak/Shutterstock
T. S. P.
6. 11. 2020 | 08:02
22. 10. 2024 | 12:25
3:09

Skrb za perilo in pranje je eno izmed najbolj napornih gospodinjskih opravil. Količina je ogromna in nikoli ni konca. Nemogoče je perilo prati hitreje ali opravilo poenostaviti, če ga za nekaj časa zanemarite ali opustite, vas čaka tako velika gora umazanih oblačil, da imate občutek, da se nikoli ne boste prebili do zadnje nogavice.

PREBERITE ŠE: ENCIMI IZ GOB V BOJU PROTI MADEŽEM NA OBLAČILIH

Poleg sortiranja, pranja, sušenja, zlaganja, likanja in pospravljanja v omare pa se pri umazanem perilu pogosto srečamo tudi z madeži. In vsi nasveti, ki jih najdemo ali slišimo, morda vedno ne delujejo. Pomembno je, da vemo, kakšne vrste madež nam napoveduje boj in kakšni so postopki, da se ga čim hitreje in čim bolj učinkovito znebimo.

Določite vrsto madeža

- Čistila, ki vsebujejo encime, bodo učinkovita pri madežih krvi, trave in čokolade.
- Površinska čistila, kot na primer sredstvo za pomivanje posode, lahko uporabimo pri boju proti mastnim madežem (olje ipd.).
- Čistila, ki vsebujejo belilo, lahko uporabimo pri madežih rdečega vina, kave ali barvila - na oblačilih bele barve.

Različni madeži zahtevajo različne načine oziroma tehnike odstranjevanja. Mastnega madeža se moramo lotiti z ustreznimi čistili in toplo vodo, krvavega pa z mrzlo vodo. Madeži organskega izvora, kot na primer trava ali pasje in mačje tačke, bomo odstranili s posebnim odstranjevalcev madežev, ki vsebuje encime.

Pomembno je, da se različnih madežev ne lotevamo na enak način in z enakim odstranjevalcem madežev. Ko smo ugotovili, od česa je packa na srajci ali hlačah, najprej preglejmo nasvete, kako ga odstraniti.


Ne čakajte predolgo

Takoj ko opazite madež, se ga lotite z vso skrbnostjo. Nikar ne čakajte, da se bo posušil ali da bo prišel na vrsto dan za pranje. Tudi če doma nimate ustreznega odstranjevalca madežev, perilo namočite v topli vodi. Izogibajte se drgnjenju, da ne bi poškodovali tkanine ali madeža še bolj razširili, temveč raje uporabite papirnato brisačo in namočen madež osušite.

Ne hitite s sušenjem

Oblačila, ki imajo madež, s katerim ste se že spopadli, po pranju takoj preglejte. Če je madež še vedno prisoten, odstranjevanje ponovite, preden oblačilo obesite na vrv ali vržete v sušilni stroj. Ko madež posušite – sploh v sušilnem stroju – bo na vaših oblačilih lahko ostal za večno.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine