Belo perilo ima poseben status med tkaninami, saj običajno z njim ravnamo še posebej pazljivo. Ni lepšega od snežno belih rjuh, brisač in prtov, pa tudi belih oblačil. A kaj, ko lepa bela kaj kmalu zbledi in perilo tako postane bledih sivih in rumenkastih odtenkov. Morda se vam zdi, da ste preizkusili že vse možne trike in taktike, kako bo ohranili snežno belino, a v resnici še vedno počnete spodnje napake, zaradi katerih perilo zbledi. Preverite, katera prepričanja o belem perilu so popolnoma napačna.
V šoli ste se verjetno naučili, da bela ni barva oziroma pomeni odsotnost barve. A to ne pomeni, da bela oblačila v resnici niso barvana. Bele tkanine so prav tako obdelane in obarvane, le da pri njihovi izdelavi uporabljajo belo barvo. Zato ni čudnega, da oblačila sčasoma zbledijo. Tako, kot zbledijo pri pisanih oblačilih, se tudi bela barva s številom pranj počasi izpira in oblačila postanejo medlih odtenkov.
Že res, da belilo učinkovito odstranjuje madeže, zato ga pogosto dodajamo belemu perilu. A ker gre za izjemno agresivno sredstvo, s tem tvegamo, da poškoduje vlakna tkanine. Še posebej pri elastičnih materialih se bodo poškodbe vlaken pokazale kot siv odtenek. Prepogosto uporabo belila tako odsvetujemo, sploh pa v velikih količinah. Perilo bo bolj belo, če ga namočimo v topli vodi, v katero vmešamo sodo bikarbono.
Belo perilo pogosto umažemo s tekočinami, ki niso takoj vidne. Brezbarvne sladke pijače, kreme za sončenje, lepilo in podobne snovi se tako na tkanini ne bodo poznale takoj. Perilo bo tako videti čisto, ko ga bomo potegnili iz pralnega stroja, sčasoma pa bo na sončni svetlobi porumenelo. Proces si lahko predstavljamo kot da bi madeži na nek način "karamelizirali". Da se temu izognemo, zato priporočamo, da perilo, ki je bilo polito, pred pranjem vedno namočite.