Za začetek kupite oz. z vrta odrežite tiste, katerih cvetovi so še v popkih, tako se bodo šele po nekaj dneh odprle. Še boljša rešitev je, da kupite posajene v lončku, te bodo najdlje zdržale. Ko odcvetijo, pa lahko čebulnice posadite na vrt.
Različne vrste narcis imajo tudi različne barve in velikosti cvetov. Nekatere so primernejše za rezano cvetje, druge pa nekoliko manj, a pri vseh je treba odrezati stebla, preden jih postavite v vodo. Vode v vazi pa naj bo malo, saj bodo narcise z mehkimi stebli v preveliki količini vode hitreje propadle.
Dejstvo pa je, da bodo manjšo količino vode, hitreje porabile, zato je ne smete pozabiti dolivati. Idealno bi bilo, da vodo zamenjate ali dolijete vsake dva do tri dni. Narcise so zelo žejne, zato bo ohranjanje nizke ravni vode pripomoglo k dolgoživosti. Vendar je treba paziti na nivo vode.
Šopka narcis nikar ne postavite v vazo skupaj z drugimi pomladnimi cvetlicami. Narcise iz stebel izločajo strupeno sluz, zaradi katere postane voda motna in negativno vpliva na drugo cvetje, pravzaprav bo to hitro propadlo. Če pa bi kljub temu želeli šopek kombiniranega cvetja, narcise kupite dan prej in jih postavite ločeno za 24 ur v vodo. V tem času bodo izločile strupen izcedek, tako da jih boste lahko skombinirali še z drugim cvetjem v isti vazi. A nikar jim po tem ne režite stebel.
Podobno kot drugo rezano cvetje, se tudi narcise v vazi dlje obdržijo v hladnejših prostorih. Zato je dobro, da šopka ne postavite v bližino radiatorja. Prav tako ne marajo družbe zrelega sadja. To namreč oddaja plin etilen, ki lahko povzroči, da rezano cvetje hitreje odcveti. Torej šopek narcis ne sodi v bližino najljubše sklede s sadjem.
PREBERITE ŠE: 7 idej za osvežitev doma s cvetjem