Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

5 napak pri postiljanju postelje in kako jih odpraviti

Imate težave s spanjem, ker vas moti rjuha, ki se vsako noč zvije v klobčič tam nekje pod koleni? Velikokrat vam je ponoči prevroče, ali pa se zbujate z zamašenim nosom.
Foto: Monkey Business Images/Shutterstock
Foto: Monkey Business Images/Shutterstock
T. S. P.
2. 2. 2021 | 09:08
22. 10. 2024 | 13:17
4:29

Kadar smo naspani, se svet zdi lepši. In hkrati ni nič boljšega kot zvečer zlesti v udobno posteljo, ki kar vabi v svet sanj. Pravega postiljanja se lahko naučimo sami, sploh če odpravimo vse napake, ki nam ponoči odpirajo oči.

Nepravilno napenjanje rjuhe

Nekaj najbolj zoprnega je, če se sredi noči zbudimo z rjuho nekje pri kolenih. Popravljanje rjuhe sredi noči se zdi kot misija nemogoče. Kaj delate narobe? Rjuho najbrž napenjate narobe.

PREBERITE ŠE: ZA RJUHE MORAMO PRAVILNO SKRBETI

Pred postiljanjem postelje napenjalno rjuho obrnite tako, da bodo šivi zunaj. Dobro preglejte tiste dele, ki jih zataknete za kote vzmetnice. Opazili boste, da je na eni izmed »stranic« etiketa. Običajno se etiketa nahaja na levem spodnjem kotu rjuhe, če jo na posteljo položite tako, kot če bi se nanjo ulegli na hrbet (torej na kotu, kamor kaže vaša leva noga). Spodnji levi kot rjuhe je tisti, ki ga čez vzmetnico napnete prvega (s šivi navznoter). Če se etiketa nahaja v drugem kotu, potem velja enako pravilo, spremeni se zgolj prvi kot napenjanja.

Če ste rjuho pravilno napeli, pa so težave še naprej prisotne, preverite, ali imate ustrezne rjuhe za vašo vzmetnico. Kakšne vzmetnice so debelejše, rjuhe pa krajše. Poiščite ustrezno veliko napenjalno rjuho in sledite navodilom napenjanja zgoraj.

Premalo kakovostne rjuhe

Rjuhe imajo – verjeli ali ne – vpliv na to, kako krepčilen bo vaš spanec. Najboljša izbira so bombažne rjuhe. Namesto vrste tkanja se pri iskanju primernih bombažnih rjuh raje osredotočite na tip bombaža. Kakovostne rjuhe so narejene iz bombaža pima in supima.

Če vam je ponoči pogosto vroče in se potite, vam bodo bombažne rjuhe pomagale pri ohranjanju ustrezne temperature, poleg tega pa bodo vpijale vlago. V primeru, da vam tudi bombažne rjuhe ne pomagajo, lahko izberite takšne, ki so mešanica bombaža in liocela (regenerirano celulozno vlakno iz lesa evkaliptusa).

PREBERITE ŠE: KVIZ: POSTELJA NI SAMO ZA SEKS

Postiljanja se lotite prehitro

Če imate težave zaradi pršic, potem se postiljanja postelje ne lotite takoj, ko ste vstali. Pršice za preživetje namreč potrebujejo vašo povrhnjico in vlažno okolje. Če boste posteljo pospravili takoj, ko ste vstali, boste vlago ujeli pod prešito odejo.

Zjutraj posteljo pustite uro ali dve razmetano ali odgrnjeno (še bolje bo, če boste odeje lahko kam obesili in dobro prezračili).


Pokriti ste zgolj s prešito odejo

Tudi pri oblačenju velja pravilo, da je najbolj učinkovito, če oblečete več plasti (sistem čebule). Enako velja pri pokrivanju v postelji. Najprej se pokrijte z rjuho, šele nato s prešito odejo. Če vam je vroče, bo težava hitro rešena. Ne pozabite rjuhe zatakniti za vzmetnico, sicer vas bo ponoči »plešoča« tkanina motila in budila.

Poleti prešito odejo operite in pospravite. Pokrivajte se z rjuho, ob nogah pa imejte zloženo odejo, s katero se boste pokrili, če vas bo zeblo.

Uporabljate preveč blazin

Blazine so izredno lepa dekoracija in tudi uporabne, če v postelji veliko berete in radi udobno sedite. A če blazine puščate v postelji in jih ne perete redno, bodo kmalu polne pršic.

Uporabljajte blazine s snemljivimi prevlekami, ki jih operete vsak teden ali vsake dva tedna. Dekorativne blazine, ki nimajo snemljive prevleke, v stroju operite vsake dva meseca. Tiste, ki jih ni moč prati, raje zavrzite oziroma uporabite drugje. Pralne blazine zamenjajte vsake tri leta.

---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Posteljnino ste ves ta čas prali popolnoma narobe: Razkrivamo pravilen postopek

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine