5 nasvetov, kako vzdrževati in čistiti različne materiale v hiši

30. 7. 2022 | Besedilo: A. Z.

urusnje, laminat, les, vzdrževanje, čiščenje

V naših domovih so najrazličnejši materiali, od naravnih do številnih umetnih. Ali jih znamo pravilno očistiti, ne da bi pri tem poškodovali bolj občutljive? Poiskali smo pet nasvetov, kako ravnati z materiali, ki so običajno v našem domu.

Lesene površine

Les je naraven in živ material, ki z unikatnimi barvnimi različicami, vzorci in detajli pripoveduje svojevrstne zgodbe. Marsikdo se danes odloči tudi za masivne kose lesa, na primer za masivno jedilno mizo, predalnik, posteljo … Pohištvo iz lesa je lahko oljeno, lakirano, barvano ali luženo – odvisno od namena uporabe izdelka in želenega videza. Leseno pohištvo je treba redno brisati z mehko suho ali vlažno krpo. Lesene površine lahko obrišete s krpo, namočeno v nežno raztopino vode in detergenta, nato pa površino popolnoma posušite. Madeže in še zlasti razlite tekočine je treba takoj pobrisati, saj les zlahka vpije tako kolobar, ki ga je pustila skodelica kave ali kozarec vina, kot tudi tekočino, ki smo jo polili po leseni mizi. Prav tako je dobro, da v prostorih, kjer imamo lesene kose, ni pretiranega nihanja vlažnosti zraka.

Laminat

Laminat je odporen material, iz katerega poleg talnih oblog izdelujejo tudi nekatere dele pohištva, na primer delovne pulte v kuhinji. Laminat, ki se ga da preprosto vzdrževati, ostane lep tudi pri intenzivni uporabi, dobro prenaša tudi odstranjevanje madežev. Brisanje z vlažno krpo ohranja laminat čist ob vsakodnevni uporabi, po potrebi pa lahko uporabite tudi neabrazivna univerzalna čistila. Previdni morate biti pri kuhanju: vročih loncev ne postavljajte neposredno na površino iz laminata, saj jo tako lahko poškodujete.

Linolej

Med naravne materiale spada tudi linolej, ki je sestavljen iz lesa, lanenega olja, smole in drugih naravnih materialov. Linolej je trpežen, vzdržljiv, antistatičen, zvočno izolativen in antibakterijski material. Porozna površina linoleja je pri pohištvu lahko obdelana s posebnim premazom, ki ščiti pred madeži oz. pomaga ohranjati površine iz linoleja enakomerno obarvane. Talno oblogo iz linoleja lahko tedensko očistite s sesalnikom in obrišete s suho krpo iz mikrofibre. Razlite tekočine in madeže je dobro z linoleja (to velja za talne obloge in tudi druge površine) takoj odstraniti in površino do suhega obrisati. Sicer pa za čiščenja velja uporabiti posebna čistila, ki jih priporoča proizvajalec.

Popraskane površine linoleja lahko oživite z nanosom lanenega olja, majhne praske in izbokline pa lahko nežno podrgnete tudi z jedrcem oreha.

Tkanine

Tkanine v prostorih ustvarjajo udobje in domačnost. Tekstilni izdelki nam lahko ob pravilnem vzdrževanju služijo vrsto let. Običajno je za vsako tkanino predpisano vzdrževanje, ki ga je treba upoštevati, da tkanine ne bi poškodovali. Bombažne prevleke za okrasne blazine in pregrinjala lahko peremo v pralnem stroju, prav tako lanena, a pri nižjih temperaturah. Z oblazinjenega pohištva, kot so zofe, počivalniki, prašne delce odstranimo s sesalnikom, vendar moramo paziti, da krtača ni pregroba, ker lahko poškoduje površino. Prav tako ne bo nič narobe, če prevleke občasno pobrišemo z vlažno krpo, zlasti mikrofibro. Na splošno pa je pri sedežnih garniturah iz tkanin zelo težavno odstranjevanje trdovrat­nih madežev. Zanje se uporabljajo znani pripravki iz naravnih sestavin (čista voda, kis, milo), vendar je treba ravnati zelo previdno. Zlasti je pomembno, da madež očistimo, ko je še svež. Polito tekočino popivnamo s papirnatimi brisačami, potem pa je treba v roke vzeti belo bombažno krpo. Pred uporabo kakršnih koli agresivnih sredstev za odstranjevanje madežev moramo preveriti, ali proizvajalec tkanine to dopušča. Zgodi se lahko, da sredstvo za čiščenje pusti madež ali razbarva tkanino. Zato je dobro, da čistilno sredstvo preizkusite na skritem mestu, preden ga izdatneje nanesete na večjo in vidno površino.

Bolj preprosto je čiščenje snemljivih prevlek, pri teh prevladuje tako imenovano suho čiščenje, saj jih lahko odnesemo v čistilnico. Tkanine z oznako za suho čiščenje ne smemo prati v vodi, če pa je čiščenje z vodo dovoljeno, to pomeni pri največ 30 stopinjah Celzija. Pri vzdrževanju oblazinjenih kosov ne pozabite niti na prezračevanje tkanin.

Usnje

Oblazinjeno pohištvo, odeto v usnje, ima običajno zaščitno površinsko obdelavo, ki pomaga usnju odbijati vodo, umazanijo in maščobo. Usnje je treba redno vzdrževati, kar pomeni, da ga premažemo z zaščitno kremo, in sicer je to dobro narediti enkrat ali dvakrat na leto. Sredstva za čiščenje in vzdrževanje usnja ne smejo vsebovati alkohola, acetona in drugih agresivnih snovi. Najbolje je uporabljati tista, ki jih potrdi proizvajalec. Pri čiščenju se izogibajte drgnjenju po površini. Usnjene oblazinjene izdelke zaščitite tudi pred neposrednim soncem in drugimi viri toplote.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE