Pri odločitvi, koliko pirhov bomo naredili, bosta letos igrali vlogo naslednji vprašanji: kako jih bomo pobarvali in koliko jih bomo lahko pojedli? Barvanja manjše količino pirhov se je nesmiselno lotiti s petimi različnimi barvami in načini, zato je najboljše, da izberete samo en način.
Najbolj ekološki in preprost način barvanja pirhov je s čebulnimi listi. Vzemimo tanjše hlačne nogavice (najboljše so tiste, ki imajo kakšno luknjo, ali takšne, ki jih ne bomo več nosili) in vanje položimo jajca, na katera smo previdno namestili kakšne cvetlice, regratove liste, travice in drugo zelenje zanimivih oblik, ki ga lahko naberemo na domačem vrtu, v okolici bloka ali kje na sprehodu. Liste na lupino pritisnemo tako, da napnemo hlačno nogavico in jo na eni strani zvežemo ali uporabimo elastiko. Jajca 15 minut kuhamo v vodi skupaj s čebulnimi listi in nato pustimo počivati, dokler se vsebina v loncu ne ohladi. Dlje kot bomo jajca pustili v loncu, bolj intenzivna bo barva.
PREBERITE ŠE: 5 idej za velikonočne pogrinjke
Preprost način okraševanja pirhov je izdelovanje oblečenih jajčk ali jajčnih ljudi. Predloge za različna oblačila lahko poiščemo na spletu. Nekaj različici lahko najdemo tukaj: Egg people.
Medtem ko kuhamo jajca brez dodanih barvil, natisnimo oblačila, jih izrežemo in prosimo otroke, naj jih pobarvajo. Na trdo kuhana jajca lahko narišemo obraze z alkoholnim pisalom in postavimo v oblačila. Nekaterim lahko dodamo še »dodatke za glavo«, kot je kakšna pentlja, klobuk ali podobno.
Jajcem, ki smo jih samo skuhali ali pa pobarvali s čebulnimi listi, lahko izdelamo podstavke v obliki narcis. Potrebujemo šeleshamer (lahko improvizirate in uporabite tudi navaden papir) in škatlo za jajca (uporabite lahko tudi papirčke za mafine ali pralineje), rumeno in belo barvo. Karton za jajca razrežemo na posamezne podstavke in jih pobarvajmo na rumeno ali belo. Iz kartona izrežemo šesterokraki cvet narcise in ga pobarvajte na rumeno ali belo.
Na sredino cveta zalepimo podstavke za jajca in vanje položimo pirhe.
PREBERITE ŠE: S pridihom velike noči
Jajca najprej operemo in obrišemo, nato pa jih za pol ure namočimo v vodo z dvema žlicama kisa. Ta bo lupino malo zmehčal, da bo bolj vsrkala barvo. Jajca nato preložimo v drug lonec in prelijemo s hladnim teranom (prekriti mora vsa jajca). Kuhamo na zmernem oglju približno 15 minut in odstavimo, jajca pa v teranu pustimo več ur ali kar čez noč.
Če so vam všeč pirhi modre barve, lahko na Odprti kuhinji preberite, kako jajca pobarvamo z borovnicami.
Jajca skuhamo v vodi, ki smo ji dodala kurkumo in dve žlici kisa (da se barva lepše oprime lupine). Kuhamo 30 minut. Stopnja obarvanosti je odvisna od tega, kakšne barve so lupine in kakšno količino začimbe smo uporabili. Jajca pustimo v vodi, dokler se popolnoma ne ohladijo. Za lepši lesk jih premažemo z oljem ali koščkom slanine. Pirhi bodo od zlato rjave do rumene barve.
Ste vedeli, da lahko tudi rjava jajca pobelite oziroma razbarvate njihovo jajčno lupino? To storite tako, da jajca položite v hladno vodo z alkoholnim kisom (razmerje 1:1) in kuhate od 10 do 15 minut. Voda se bo začela peniti, zato jo sproti odstranjujte s penovko. Skuhana jajca pod mlačno tekočo vodo z gobico za pomivanje posode rahlo podrgnite in odstranite še zadnje ostanke barve.
Več o razbarvanju lupine lahko preberete tukaj: Ne dobite belih jajc? Nič hudega! Tako si jih naredimo sami.
Zdaj imamo pred seboj »prazen list«, ki ga lahko okrasimo, kakor hočemo. Lahko nanj narišemo pike z akrilnimi ali tempera barvami, črte z alkoholnimi pisali ali pa preprosto okoli belega jajca zavežemo raznobarvne pentljice.
PREBERITE ŠE: 3 najbolj priljubljeni tradicionalni načini barvanja pirhov