Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Ali lahko zemljišče, na katerem je vknjižena prepoved odtujitve, podarim otroku

Tokrat se je na nas obrnila bralka, ki je z darilno pogodbo za primer smrti dobila zemljišče, v kateri je določena prepoved odtujitve in obremenitve. Zanima jo, če nepremičnino lahko podari svojemu otroku.
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock
Urša Zupan
12. 5. 2021 | 07:00
22. 10. 2024 | 14:17
3:39

Pozdravljeni,  

ali lahko zemljišče, ki sem ga dedovala z darilno pogodbo in na njej piše prepoved odtujitve, podarim svojemu otroku?


bralka
Preklic pogodbe le pod posebnimi pogoji

Spoštovani,

glede na vaše vprašanje lahko sklepam, da ste lastninsko pravico na nepremičnini pridobili z darilno pogodbo za primer smrti in še v času življenja darovalca.

Darilna pogodba za primer smrti je ena od vrst darilnih pogodb, ki se od klasičnih darilnih pogodb razlikuje v tem, da darovalec šele po svoji smrti na obdarjenca neodplačno prenese lastninsko pravico na nepremičnini. Za sklenitev darilne pogodbe za primer smrti, je predpisana oblika notarskega zapisa, listina o sklenjeni pogodbi pa mora biti izročena obdarjencu, medtem ko velja za običajne darilne pogodbe različna ureditev glede na vrsto darila in razmerje med darovalcem in obdarjencem.

Darilna pogodba je zelo podobna oporoki, saj ima skoraj enake učinke, jo je pa mnogo težje preklicati, kot klasično oporoko. Vsako darilno pogodbo, vključno z darilno pogodbo za primer smrti, je mogoče preklicati samo pod posebnimi pogoji in sicer jo je možno preklicati v enem letu od dneva, ko je darovalec izvedel za razlog za preklic, ki pa je lahko:

  • Ogroženo preživljanje darovalca
  • Huda nehvaležnost obdarjenca
  • Darovalec dobi otroke, pred sklenitvijo darilne pogodbe pa otrok ni imel
  • Nespoštovanje obličnostih zahtev (dodatni razlog pri darilni pogodbi za primer smrti)

Darilno pogodbo za primer smrti, kot tudi klasične darilne pogodbe, je možno izpodbijati tudi v zapuščinskem postopku oziroma če gre za uveljavljanje nujnih deležev zakonitih dedičev.

V darilni pogodbi, s katero ste pridobili lastninsko pravico na nepremičnini, je očitno določena prepoved odtujitve in obremenitve, kar je vknjiženo tudi v Zemljiško knjigo. Prepoved obremenitve in odtujitve onemogoča razpolaganje z nepremičnino oziroma njeno obremenitev. Z nepremičnino torej ne morete prosto razpolagati, saj z nepremičnino ne morete opravljati različnih pravnih poslov, kot je prodaja, menjava ali podaritev. Nepremičnine tudi ne morete obremeniti, ni pa izvzeta iz sodnih odločb. Torej na podlagi informacij, s katerimi razpolagam, bi rekla, da nepremičnine ne morete podariti svojemu otroku, je pa treba preveriti vknjižbo v Zemljiški knjigi.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?

Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine