Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni dialog: Prijeten ambient za mlado družino

Kako ustvariti čim prijetnejši ambient in hkrati zagotoviti dovolj shranjevalnih površin, je vprašanje, ki se poraja mladi družinici ob pogledu na za zdaj neizkoriščeno mansardo v hiši staršev. Poleg kuhinje in dnevnega prostora si želijo še spalnico, dve otroški sobi in kopalnico z ločenim straniščem.
Maruša Rogelja, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:20
2:20

Balkon se odpira proti jugu in je izrezan iz osnovnega volumna, zato sta na njegovi levi in desni dva majhna, temna in nizka prostora. Osrednji volumen omejujejo še dva dimnika, širši nosilni steber z inštalacijskimi priključki in stopnišče.

V osnovi je nova ureditev stanovanja razdel­jena na bivalni (južni) ter spalni (severni) del. Moteče elemente sem želela izkoristiti in jih povezati v novo obliko. Tako v eni od niš poleg balkona nastane delovni kotiček, ki je skrit za TV-omarico. V drugi niši sta umeščena manjša shramba in hladilnik oziroma visoka kuhinjska omara. Kuhinja je odmaknjena od kolenčnega zidu toliko, da dobimo stojno višino. V sicer neizkoriščenem prostoru med kuhinjskim pultom in zidom so priročne shranjevalne niše, ki nadomeš­čajo viseče omarice. Miza je kot središče družinskega dogajanja postavljena na sredino dnevnega prostora.

Spalni del je s servisnim hodnikom razdel­jen na dva dela. Vzhodna stran je v celoti oblečena v les, kar ustvarja enovitost prostora. S tem se zakrije dimnik, hkrati pa dobimo visoke garderobne omare in dvoje vrat, ki vodijo v spalnico in kopalnico. Ta je na željo naročnikov razdeljena na več delov, tako je za drsnimi vrati ločeno stranišče, v najnižjem delu pa ostaja prostor za pralni stroj.

Otroški sobi imata zahodno svetlobo, spalnica vzhodno. V vseh sobah so strešna okna vgrajena tako, da povečajo stojno višino ob posteljah.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine