27. 6. 2019 | Besedilo: arhitekturni biro Celovito
Arhitekturni izziv: Bolj pretočen bivalni prostor
27. 6. 2019 | Besedilo: arhitekturni biro Celovito
Mlad par si ureja stanovanje v hiši. V preteklem letu sta končala gradnjo prizidka, s katerim sta pridobila nekaj dodatnih sob, letos pa nameravata vse prostore opremiti.
Problem
Najbolj ju bega izbor opreme za kuhinjo, ki je povezana z jedilnico in dnevno sobo. Težave jima dela tudi razporeditev opreme v delovni sobi, v kateri potrebujeta pisalno mizo za dva prenosna računalnika, tiskalnik, knjige in shranjevanje dokumentacije. V stanovanju želita uporabiti kombinacijo kamna oziroma sive barve in temnega lesa, nista pa prepričana, da bi znala vse skupaj povezati v dovršeno celoto. Vodovodne in električne inštalacije so že pripravljene, zato smo prvotno zasnovo prostora le optimizirali.
!!galerija!!
Rešitev
V prvotni zasnovi bivalnega prostora vidimo nekaj težav. Jedilna miza je stisnjena med kuhinjski polotok in steno, poleg tega ovira izhod na balkon. Da bo vse skupaj bolj lahkotno in da bo pot do balkona prosta, predlagamo postavitev okrogle mize v sredino. Kuhinjski polotok ni najboljša izbira za ta prostor, saj po eni strani posega v jedilnico, po drugi pa onemogoča boljši izkoristek stene z visokimi elementi. Ob zunanji steni naj bo tako nizki del kuhinje s koritom in kuhališčem, pult pa naj bo globlji od običajnega. Na drugi strani naj bo niz visokih omar s hladilnikom, pečico in shrambnimi omarami. Sedežna garnitura naj bo z daljšo stranico postavljena ob daljšo steno, tako da omogoča boljši pogled na televizijo in prasketanje ognja v kaminu.
Ker so vrata v bivalni prostor umeščena v sredino prostora in tudi dogajanja, predlagamo drsna vrata namesto klasičnih. Stena med hodnikom in spalnico naj bo ravna. V spalnici bo tako več prostora za garderobne omare, ki se lahko končajo malo pred steno z oknom. Nočna omarica naj se nadaljuje v prostor med omaro in steno, nad njo pa so lahko obešalne kljuke za dnevna oblačila. Stena med hodnikom in delovno sobo naj bo steklena, da pride v hodnik in na stopnišče čim več dnevne svetlobe. V delovni sobi naj bosta mizi postavljeni druga nasproti druge. V niši nepravilne oblike naj bo pult s tiskalnikom, nad njim pa omara za dokumente. Ob steni, ki meji na jedilnico, so lahko odprte knjižne police, ki prostor naredijo prijeten za delo.
Odslej arhitekturni nasvet tudi za preureditev celotnega stanovanja
Ker v uredništvu od vas prejemamo tudi prošnje za arhitekturni nasvet pri preureditvi večje stanovanjske površine, smo se z arhitekti iz biroja Celovito iz Medvod dogovorili, da se bodo lotili večjih izzivov, od garsonjer do večsobnih stanovanj ali celotne etaže v stanovanjski hiši. To pomeni površino do približno 100 kvadratnih metrov. Poiskali bodo rešitve za vaše prostorske zadrege, svetovali glede funkcionalne razporeditve prostorov, za katero so potrebni manjši ali večji posegi v tloris, in opreme. Opišite nam svoje želje, problem, priložite tloris obstoječega stanja z merami obstoječih prostorov, vrisanimi glavnimi inštalacijskimi vodi (kanalizacijskimi in vodovodnimi vertikalami, elektroomaricami in dimniki), označenimi nosilnimi in predelnimi stenami in čim več fotografijami obstoječega stanja. Posamezna fotografija naj ima najmanj 2 MB. Ne pozabite pripisati svojega imena, priimka, točnega naslova, telefonske številke in po možnosti elektronskega naslova. Pišite nam na Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po elektronski pošti na deloindom@delo.si, v obeh primerih pripišite Arhitekturni izziv.