Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni izziv: Dom v težavni mansardi

Arhitekti ekipe Celovito
24. 12. 2021 | 09:21
22. 10. 2024 | 16:02
3:51

Tloris smo uredili znotraj obstoječih zidov, kar pomeni, da smo se izogibali posegom v nosilno konstrukcijo in že postavljene zidove.

Problem 

Vsak tloris ima potencial in možnost izboljšave s prilagoditvijo sten. Ker pa je bil tokrat tloris že definiran in so gradbena in inštalaterska dela že veliki meri zaključena, bi spreminjanje zasnove predstavljalo drag in obsežen poseg. Da bi se temu izognili, vsem svetujemo, da najprej poiščejo pomoč arhitekta in se nato lotijo del. Tokratna zasnovana tlorisa je bila namreč še dodatno zagatna. Prostori se nahajajo v mansardi in imajo hkrati še nizke kolenčne zidove, zato je v njih malo stojne višine (na tlorisu je prikazana s črtkano črto). Povsem razumljivo je, da je mladi par obstal na točki, kako naj opremi prostore, da bodo uporabni.

Rešitev

Pri ureditvi stanovanja smo poskušali maksimalno ohraniti organizacijo tlorisa. Prostore smo torej poskušali čim bolje organizirati zgolj z razporeditvijo opreme in minimalnimi posegi v predelne stene. Nosilnih zidov nismo spreminjali. Pri opremi smo upoštevali želje po toplem, domačem in rustikalnem ambientu, saj sta nam bralca poslala nekaj primerov interierjev, ki so jima všeč.

Stanovanje je mansardno z izjemno nizkimi kolenčnimi zidovi, zato ima skoraj vsak prostor poševen strop, znotraj katerega je umeščanje omar izjemno zahtevno. Osrednji del smo preoblikovali v kopalnico, utiliti pa smo umestili kar v niz omar, kjer sta skrita sušilni in pralni stroj.

Spalnico smo umestili v prostor pri vhodu. Sosednji prostor smo namenili garderobni sobi, ki jo  je mogoče povezati s spalnico (ni pa nujno). Če bi se kasneje izkazala potreba po dodatni sobi, se lahko garderoba spremeni in preuredi v otroško sobo. V tretjem prostoru, na nasprotni strani hodnika, pa je predvidena dodatna soba, povečana za shrambni del, ki se  v novem tlorisu odstrani. Poudariti moramo, da je ta prostor zaradi nizke stojne višine primeren le za pomožni prostor in v njem ni primerno urediti spalnice ali otroške sobe. Prostor se lahko izkoristi za kabinet z omarami ob kolenčnem zidu, pred katere je možno postaviti mizo na kolesih, da se omogoči dostopanje do omar.


V velikem prostoru z izhodom na teraso je kuhinjsko-dnevni del. Kuhinja poteka vzdolž ene izmed krajših sten in ima dodan kuhinjski otok. Na otoku je štedilnik, hkrati pa je dovolj velik, da služi kot pomožna površina za shranjevanje. Ker sta bralca omenila, da se rada družita ob hrani in pijači, smo v dnevno kuhinjski prostor umestili dovolj veliko mizo, ki bo dobro služila tudi, ko pridejo obiski.

Prostor se nadaljuje v dnevni del, kjer so sedežna garnitura, televizor in izhod na teraso. Slednja bo  gotovo pogosto uporabljena v poletnih dneh, saj je  stavba na Primorskem, s terase pa je tudi razgled na morje. V niz, ki teče vzdolž ene izmed sten v sobi, smo umestili tudi kamin na bioetanol, kar je bila želja bralcev.

Barve so izbrane na podlagi predloga, ki sta ga bralca poslala. Modra barva skupaj z nevtralnimi barvnimi odtenki, ki se pojavljajo na pohištvu in stenskih oblogah, poživi prostor ravno toliko, da obiskovalec že ob vstopu dobi občutek, da je to dom mlajšega para.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine