Arhitekturni izziv: Mansarda, ki spodbudi kreativnost

5. 11. 2020 | Besedilo: Arhitekturni biro Celovito

bralni kotiček, otroška soba, mansarda, arhitekturni izziv

Mansarde – zanimivi, dinamični prostori različnih kotov, višin in skrivnosti, predvsem pa potencialov. Prostori, ki jih zaznamujejo vidni elementi lesenega ostrešja, dimniki in strešna okna, so danes mladim rešilna bilka za tako želeno osamosvojitev. V času, ko se cene nepremičnin neutrudno vzpenjajo v nebo, lahko z vzponom pod streho hiše staršev vsaj delno izživijo sanje o lastnem domu.

Problem: Situacija našega bralca je sicer malo drugačna. Lastnik enote dvojčka želi v doslej neizkoriščeni mansardi urediti otroško sobo, bralni kotiček in prostor za sproščanje. Razgibanost mansarde ne dopušča klasične delitve programa po prostorih.

Rešitev: V takšnih primerih je ključno, da poslušamo, kaj nam prostor narekuje, in premislimo, ali so naše želje uresničljive v danih okvirih ali jih je bolje prikrojiti in morda tako doseči »sožitje« s prostorom. Zavedati se moramo, da večinoma poznamo samo ustaljene vzorce bivanja, ki pa niso nujno vedno primerni za naš način življenja ali prostor, v katerem živimo. Zato naj nas ne bo strah kombinirati različne programe in ustvarjati hibridne prostore, v katerih bomo zares lahko zaživeli.

Naša rešitev predlaga odprt, pretočen prostor mansarde, v katerem lahko sobivajo vsi trije programi, ki si jih je bralec zaželel. Postelja na ploščadi na koleščkih lahko potuje po prostoru in spodbuja krea­tivnost otroka, da ustvarja lastno bivalno okolje. Nizko višino kolenčnega zidu izkoristimo kot prostor za knjige, ki se »zložijo« po vsej širini prostora. Srebrne zavese vnesejo v prostor mansarde življenje in odboje svetlobe, hkrati pa omogočajo vsaj vizualno ločevanje prostorov, ko bi bilo to potrebno. Vzhodni prostor zapolnimo z garderobno omaro in delovno mizo ob oknu. V zahodnem prostoru stoji zofa, ki ga metaforično poveže s programom dnevne sobe. Za dim­nikom se skriva večnamenska omara oziroma pult s koritom, ki doda nadstropju naslednjo stopnjo funkcionalnosti.

Mansarda tako v resnici postane majhno stanovanje, ki bo odraščajočemu otroku predstavljala lastno kraljestvo, kjer bo lahko velikodušno sprejemal družinske člane ter jih gostil s prostorom za sproščanje in branje.

!!galerija!!


Pomoč pri preureditvi
V rubriki Arhitekturni izziv arhitekti iz ekipe Celovito predlagajo rešitev za pre­ureditev izbranega prostora. Iščejo rešitve za vaše zadrege in odgovarjajo na vprašanja o izbiri ter postavitvi pohištva in opreme. Opišite nam svoje želje, priložite tloris z merami prostora, vrisanimi inštalacijami in fotografijo trenut­nega stanja, veliko najmanj 3 MB. Ne pozabite pripisati svojega imena, priimka, točnega naslova, telefonske številke in po možnosti elektronskega naslova. Pišite nam na Deloin­dom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, ali po elektronski pošti na deloindom@delo.si, v obeh primerih pripišite Arhitekturni izziv.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE