Arhitekturni izziv: Študentsko domovanje pod obokanimi zidovi

16. 1. 2021 | Besedilo: Arhitekti ekipe Celovito | Fotografije: Arhitekti ekipe Celovito

študentsko stanovanje, obokani zidovi, naravna osvetlitev, nasvet arhitekta, arhitekturni izziv

Prostori v starih hišah z debelimi zidovi in visokimi obokanimi stropovi so vedno zanimiv izziv za opremljanje. Tokrat smo prejeli pismo bralke, ki si v dveh takšnih prostorih želi urediti sobo za dva študenta.

Prostorom za študente se velikokrat namenja premalo pozornosti. Znane so tudi zgodbe o lastnikih, ki dotrajane in za bivanje neprimerne prostore oddajajo študentom po visoki ceni. Zato nas je zelo razveselilo, da je bralka za ureditev sob poiskala strokovno pomoč.

Problem

Prostora, ki ju imajo na voljo, nista razkošna, vsak zase meri okoli 10 kvadratnih metrov, prav tako je slabša tudi osvetlitev z naravno svetlobo. Vhodni prostor je trenutno brez okna, drugi prostor pa ima eno ožje okno z globoko zidano okensko polico. Oba prostora imata sicer obokan strop, na višini okoli 2,7 in 3 metre.

Rešitev

V vhodnem prostoru, tik ob vhodu, so lastniki načrtovali ureditev majhne kopalnice in zamenjavo vrat z vratnim krilom s steklenim polnilom. Osvetlitev prostora z naravno svetlobo je vsekakor zelo dobrodošla. Malo manj pa je ustrezna umestitev kopalnice, ki bi bila stisnjena tik ob vratih, zato predlagamo, da se kopalnica prestavi v notranjost vhodnega prostora. Če instalacij ni mogoče napeljati po tleh, se lahko vzdolž prostora postavi instalacijska obzidava, kar bi omogočilo prestavitev kopalnice. 

!!galerija!!


S prestavitvijo kopalnice se sprosti prostor pri vhodu, kjer se lahko uredi skupni vhodni prostor z majhno kuhinjo in garderobo za študenta, saj slednje zaradi pomanjkanja prostora v drugi sobi ni mogoče urediti. Za drugo sobo predlagamo, da se dvojno ležišče (pograd) postavi prečno ob notranji steni, v bližini okna pa se postavita dovolj veliki pisalni mizi. Pri posteljah se obstoječa niša v steni izkoristi za police, ki hkrati služijo tudi kot nočna omarica. Vzdolž dolge stene nasproti vrat pa je mogoče postaviti še višje regale za shranjevanje knjig, osebnih predmetov itd. Lestev za dostop do zgornjega ležišča lahko služi tudi za dostop do višjih polic. Na ta način bo prostor deloval tudi kot knjižnica, ležišči pa ne bosta le klasičen pograd, česar si študenti gotovo ne bi želeli.

Študentske sobe so prevečkrat slabo urejene. Če pa jim namenimo nekaj več premisleka, lahko naredimo lepše, bolj funkcionalne in študentom prilagojene. Lepši, ko je prostor, lepše z njim tudi ravnamo in v lepo urejenih sobah bodo študenti morda ostali tudi za čas celotnega študija. In ko bodo študij končali, bodo lepe besede o bivanju v njihovem študijskem domu ponesli med svoje prijatelje. Lahko verjamete, da bodo novi najemniki čakali v vrsti.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE