Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Arhitekturni izziv: Tri otroške sobe v mansardi

Foto: Celovito
Foto: Celovito
Arhitekti ekipe Celovito
24. 1. 2024 | 14:11
22. 10. 2024 | 21:03
2:56

Bralca sta v fazi idejnega načrtovanja novogradnje - montažne hiše z zidano kletjo. V drugem nadstropju (mansardi) sta poleg kopalnice in spalnice z arhitektom predvidela še tri enako velike otroške sobe. Želita, da bi delovne mize imele zadosti dnevne svetlobe, ne želita pa si strešnih oken. Zapisala sta, da naj v razporeditvi predvidimo večje postelje, in sicer dimenzije 120 x 200 cm. Garderobne omare bi bile umeščene pod poševnino ob kolenčnem zidu, ki je visok 140 cm.

Bralca želita z naše strani optimalno razporeditev opreme v otroških sobah, to bo narekovalo tudi umestitev in velikost oken. Na obstoječih načrtih so v vsaki sobi vrisana ozka balkonska vrata, ki pa ne bi dovolj dobro osvetlila sobe.

Foto: Celovito
Foto: Celovito

Z namenom, da bi dosegli primerno osvetlitev, smo povečali okenske odprtine. Namesto enojnih balkonskih vrat smo v vsaki sobi predvideli širše dvokrilno okno. V območju okna smo umestili pisalno mizo, s čimer smo zagotovili optimalno osvetlitev za učenje in preživljanje prostega časa.

Garderobno omaro smo postavili pod poševnino, ob kolenčni zid. Dalje v nizu ob kolenčnem zidu se nadaljujeta širša postelja ter nočna omarica. Velikost sob zadošča, ker sta prostor za igro bralca že predvidela v dnevnem prostoru v pritličju. Sobo ob stopnišču bi lahko na račun praznega prostora na hodniku tudi povečali. Če pa želita bralca ohraniti enako velike otroške sobe, se lahko v praznem prostoru glede na potrebe uredi dodatna shramba, garderoba ali celo utility s pralnim in sušilnim strojem.


Pripravili smo dve vizualizaciji - eno za sedanji čas, ko so otroci še majhni in še ne potrebujejo pisalnih miz ter drugo za čas, ko bodo začeli hoditi v šolo. Takrat se bodo sobe delno preobrazile, saj bodo otroci potrebovali pisalno mizo za učenje. Komoda s policami je predvidena v sobi že v prvi fazi, v drugi fazi se vse skupaj le nadgradi še s pisalno mizo in stolom.

Bralca sta zapisala, da si strešnih oken v sobah ne želita. Vseeno predlagamo, da če je le možno, v vsaki sobi predvidita tudi vgradnjo strešnega okna. S tem bi se zelo zvišala kvaliteta bivanja v sobah, saj bi s strešnimi okni dosegli enakomerno osvetlitev prostora, ki je v otroških sobah še posebej pomembna. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine