Pranje perila ni preveč zahtevno opravilo, ker je nadvse ponavljajoče, pa nam gre včasih precej na živce. Da bi si olajšali delo, zato ob nakupu stroja premislimo o vseh prednostih, ki nam jih lahko doprinesejo posebni programi, povezave z aplikacijami in podobne dodatne funkcije. A kljub vsemu se nam včasih zgodi, da perilo kljub odlični tehnologiji stroja in preudarni izbiri praška, ni mehko. Še več, po ciklu pranja in sušenja so tkanine hrapave, zmečkane in prav nič dišeče. Če se tudi vi pogosto znajdete v takšni situaciji, imate najverjetneje opravka s trdo vodo.
V povprečju se vrednosti trdote vode pri nas gibljejo med 13 in 19 dH, kljub temu, da je za pitje najbolj priporočljiva voda z vsebnostjo med 6 in 8 dH. Lahko si mislite, da se minerali, raztopljeni v vodi, odražajo tudi na delovanju vašega stroja. Ne le, da se vodni kamen nabira na njegovih delih. Tudi pralni prašek je zaradi trde vode manj efektiven, se slabše peni in manj diši. Kaj lahko storimo?
Gotovo veste, da v boju proti trdi vodi pomagajo različni preparati, ki jih kupimo v specializiranih trgovinah, a ker se v vsakdanjem življenju želimo uporabi kemikalij čim bolj izogniti, se bomo raje zatekli k naravnim sredstvom. Tako priporočamo, da prašku pri pranju dodajate kar navadni kis. Že vrabci na vejah namreč čivkajo, da je izjemno učinkovit v boju proti vodnim kamninam, hkrati pa se vam bo pomagal znebiti tudi neprijetnih vonjav.
Poleg tega bo perilo po pranju tako mehko, kot če bi ciklu dodali mehčalec. Če do sedaj kisa pri pranju perila niste dodajali, so vaša oblačila najverjetneje nekoliko bledih barv. Potopite jih v kopalno kad, kamor dodate dva kozarca kisa. Naj se namakajo čez noč in zjutraj boste priča čarovniji, saj bodo barve zopet bolj živahne.
Če imate doma opravka s trdo vodo, pa je pomembna tudi izbira detergenta. Izberite takšnega v gelu, saj je v kombinaciji z vodnim kamnom bolj učinkovit od tistega v prahu. Prav tako poizkušajte najti takšnega s čim nižjim pH.