Madež na vaši dragi preprogi? Vas mika, da bi skočili v trgovino po čistilo za preproge ali pa ga naredili kar sami doma? Če ste kupili drago preprogo, potem najprej preberite navodila za vzdrževanje in čiščenje, sicer lahko poškodujete občutljiva vlakna. Čistila za preproge bodo morda odstranila madež, ne pa tudi cvetnega prahu, plesni oziroma prahu. Vsi poklicni čistilci bodo najprej preverili vrsto preproge, material, iz katerega je narejena, in različne možnosti čiščenja.
PREBERITE ŠE: PREIZKUŠENO: 3 DOMA NAREJENA ČISTILA ZA PREPROGE
Čeprav se sliši zelo preprosto in bi vam prihranilo nekaj evrov za nakup novih gobic, je raziskava, objavljena leta 2017, pokazala, da z mikrovalovno pečico ne uničimo bakterij, ki se nabirajo v gobici. Domnevno naj bi gobice za pomivanje po razkuževanju v mikrovalovni pečici še bolj smrdele.
Sliši se logično: več praška pomeni tudi bolj čisto perilo. Morda bo perilo res bolj čisto, vendar pa boste s preveliko količino praška škodovali pralnemu stroju in perilu, veliko možnosti je tudi, da perilo ne bo dovolj izplaknjeno.
PREBERITE ŠE: 5 NASVETOV ZA UPORABO MEHČALCA V GOSPODINJSTVU
Čeprav je alkoholni kis zelo učinkovito čistilno sredstvo, ga na vseh površinah vendarle ne moremo uporabljati. Med drugim se uporabe kisa izogibajmo na preprogah, zavesah, nezaščitenih lesenih površinah, kamnitih, marmornih in granitnih površinah.
PREBERITE ŠE: DOLOČENIH ČISTIL ZA DOM NE SMEMO MEŠATI
Odstranjevalec laka za nohte lahko med drugim poškoduje barvo ali lak na površini, ki jo boste čistili, zato previdno pri njegovi uporabi.
Nekateri svetujejo, da se prahu, ki se nabira na listih okrasnih rastlin, lahko izognete z uporabo oljčnega olja. Tega zmešate z vodo in razpršite po rastlinah. Učinek oljčnega olja bo zgolj kratkoročen, saj se bo zaradi njega na listih sčasoma nabralo še več prahu, z njim boste tudi zamašili listne pore.
PREBERITE ŠE: 6 UPORABNIH SPLETNIH TRIKOV ZA ORGANIZACIJO DOMA