Detektor ogljikovega monoksida je naprava, ki meri količino ogljikovega monoksida (CO) v našem domu (v zaprtih prostorih). Plin, ki je brez barve, vonja in okusa, je izredno strupen. V zaprtih okoljih lahko koncentracija ogljikovega monoksida povzroči smrt.
Pri ogrevanju na trda, tekoča ali plinasta goriva se ob nepravilnem izgorevanju sprošča ogljikov monoksid. Brez detektorja ga ne moremo zaznati. Merilec CO v prostoru nas na prisotnost plina opozori z zvočnim signalom. Od leta 2017 je uporaba omenjenih naprav obvezna v prostorih, v katerih so kurilne naprave, odvisne od zraka v prostoru (nimajo lastnega dovoda zraka za zgorevanje). Zgovoren je podatek, da se zastrupitve z ogljikovim monoksidom najpogosteje zgodijo v kopalnicah, v katerih so nameščeni atmosferski plinski grelniki tipa B, ki za delovanje uporabljajo zrak iz prostora. Sledijo jim nesreče z enosobnimi kurilnimi napravami, kot so kaminske peči in naprave brez odvoda zgorevalnih produktov.
PREBERITE ŠE: ODSLEJ V KURILNICAH OBVEZNI SENZORJI OGLJIKOVEGA MONOKSIDA
Zaradi pravočasnega opozorila na nevarno prisotnost ogljikovega monoksida je priporočeno, da se detektor namesti na strop (ali čim višje na steni) v vseh bivalnih prostorih s kurilno napravo. Pomembno je, da detektor ni nameščen na mesta v prostoru, kjer je ovirano kroženje zraka (za zavesami ali pohištvom, v kotih sobe), ali neposredno nad kurilno napravo. Neprimerna mesta so tudi nad umivalniki, poleg oken in vrat, ventilatorjev in drugih prezračevalnih naprav. Detektor je smiselno namestiti tudi v spalne prostore (tudi, če v njih ni kurilne naprave). Ker se ogljikov monoksid zadržuje pri tleh, v spalnici pa je kroženje zraka počasnejše, detektor namestite na steno v višino postelje oz. v višino ležišča. Če se oglasi alarm, morate prostor nemudoma zapustiti in pustiti vrata in okna odprta, da se prezrači. Izvor ogljikovega monoksida je potrebno odpraviti bodisi s servisom kurilne naprave ali s sanacijo ventilacijskega in dimniškega sistema.
Po mnenju strokovnjakov bi moralo biti vzdrževanje detektorjev ogljikovega monoksida eno izmed najpomembnejših opravil v vsakem domu. Ker detektorji delujejo neprestano, moramo baterije zamenjati vsaj dvakrat na leto. Najbolje je, da si ob menjavi baterij naredimo zaznamek na koledarju ali vnesemo opomnik v telefon, ki nas bo opozoril na ponovno menjavo baterij. Vsak mesec je priporočljivo preveriti, kako deluje naprava (na detektorju je gumb, ki opravi testiranje naprave).
Čas za menjavo celotnega detektorja je odvisen od proizvajalca, običajno pa je življenjska doba navedena na embalaži ali priloženih navodilih za uporabo. Detektor bo z redno menjavo baterij deloval od pet do sedem let, nato pa je čas z menjavo.
Poleg detektorja je nujno tudi redno vzdrževanje in pregledi kurilnih naprav in dimnikov, pravilna namestitev generatorja ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.