1. Viseče pohištvo, v katerem se nežno pozibavamo, je postalo skoraj obvezno v vrtnih kolekcijah. Najbolj praktično je takšno, ki ima že ogrodje, na katerem visi, drugače pa lahko tak viseči počivalnik obesimo na drevo, morda ogrodje pergole ali kakšno drugo primerno mesto na terasi ali vrtu. Seveda na njem ne smejo manjkati mehke okrasne blazine.
2. Kjer je na teraso izhod iz bivalnega dela hiše ali stanovanja, se bo slog opreme iz notranjosti nadaljeval na prosto. Oblikovanje vrtne opreme se namreč prilagaja smernicam za notranje pohištvo. V zadnjih letih pa se ta ponudba vse bolj prepleta. Tako bi lahko pohištvo, ki ga uporabimo v jedilnici, umestili tudi na teraso. In zraven sedežno garnituro, ki po obliki in barvah spominja na tiste za dnevno sobo, le da je narejena iz materialov, odpornih proti vremenskim vplivom. Ker je tudi tu poudarek na udobju, so nepogrešljive mehke blazine in večnamenski tabureji, ki so lahko dodatno sedišče ali odlagalna površina. Barve prav tako sledijo zapovedim v notranjem oblikovanju. Tudi letos so v ospredju umirjeni sivi, naravni in zemeljski odtenki ter pasteli, več živahnosti pa ponujajo kolekcije z vzorci.
3. Prijetno naravno senco lahko daje ozelenjena pergola. Takšne, kot smo jih nekoč videvali na vrtovih naših babic, se zdaj vračajo. Navadno gre za leseno konstrukcijo, ki jo preraščajo vzpenjave rastline. A tudi ta stara oblika senčenja je dobila sodobno izpeljanko. To je sodobna minimalistična pergola z udobnim ležiščem za dva. Oblikovalec ni pozabil niti na senčenje, saj je to že del konstrukcije (arhiv podjetja Tribu).
4. Kakor kažejo trendi, bodo letošnjo pomladno-poletno sezono nepogrešljivi pisani tropski vzorci, na katerih so največkrat v ospredju rožnati plamenci. Motiv teh eksotičnih ptičev smo na hišnem tekstilu za poletne dni opazili že preteklo leto. Kombinirajo ga z zelenimi, belimi in pastelnimi odtenki. Tkanine s takšnimi vzorci se podajo na les in kovino. Za poudarek eksotičnega pridiha na domačem balkonu ali terasi ne bo odveč kakšno bujno rastlinje v okrasnih loncih (arhiv podjetja Maisons du Monde).
5. Če imamo na voljo manjši balkon ali ložo, poskrbimo za udobje in prikupno dekoracijo. Na njem bo najbrž prostor za udoben počivalnik ali dva in kakšno odlagalno mizico. Za talno oblogo lahko izberemo keramiko, na primer takšno, ki posnema les, saj deluje prijetno in umirjeno. K njej se lepo podajo prav les in dodatki v različnih barvah. Ena od možnosti je zelena, ki bo poudarila bivanje na prostem. Na balkonu, pa če je še tako majhen, ne smejo manjkati lončki z zelenjem ali cvetjem. Ti so lahko elegantno umeščeni na steno ali postavljeni na tla.
6. Poležavanje v viseči mreži s knjigo v roki se že v mislih zdi nadvse prijetno in sanjsko. Če imamo na vrtu nekaj dreves, potem ne bo težko najti prostora za visečo mrežo, ki jo vpnemo na dve drevesi, ti bosta poskrbeli tudi za senco, ko bodo temperature najvišje. Lahko pa je viseča mreža kar del opreme terase ob hiši (arhiv podjetja Bloomingville).
7. Čeprav se v naravno okolje najlepše podajo naravni materiali, si včasih na vrtu ali terasi lahko privoščimo tudi nekaj več živahnejših barv. Poleg tekstila in oblazinjenja je lahko kar vrtna garnitura (v tem primeru iz kovine) v barvi, na primer sončno rumeni. Če se odločimo za takšen izbor, bomo najbrž malo manj drzni pri drugih dodatkih, ki jih bomo uporabili v domači dnevni sobi na prostem.
8. Najlepšo senco dajejo drevesa. Vendar če jih v bližini terase ni, lahko izberemo tudi druga naravna senčila, na primer trstiko. Ta sicer ni tako obstojna kot kakšno senčilo iz umetnih materialov, je pa pod njo prijetno, saj omogoča kroženje zraka (arhiv podjetja Gandia Blasco).