Najprej na podstrešje in v klet
Če ste s selitvijo seznanjeni vsaj mesec dni prej, potem si lahko zelo hitro pripravite kartonsko in ostalo embalažo, ki vam bo sicer delala gnečo v stanovanju, a se boste pakiranja lahko lotili mirni. Pakirati začnite na podstrešju in v kleti, če živite v hiši, saj je tam največ stvari, ki jih lahko zavržete ali podarite. Poleg tega pa jih v času hudega nereda med selitvijo ne boste potrebovali in zato tudi ne mrzlično iskali. Ko izpraznite klet in podstrešje se lotite najglobljih delov omar in kotov, ki jih običajno spregledate.
Med pakiranjem vse škatle označite, kam sodijo. Selivci bodo tako jasno vedeli, kam odložiti kakšno embalažo, vi pa boste imeli manj dela z iskanjem stvari. Teden dni pred selitvijo je dobro, da so omare in police že skoraj prazne. V tem tednu si vzemite tudi čas, da vse očistite. Nekaj dni pred selitvijo imejte pripravljenih le še nekaj kosov oblačil in hrano. Dan pred selitvijo izpraznite in izklopite hladilnik ter ostale naprave, pri sebi pa imejte dovolj gotovine, da si lahko med selitvijo privoščite obrok v restavraciji ali pa hrano naročite kar na dom.
Vse stvari, ki jih boste potrebovali takoj ob vselitvi, pospravite v prosojno plastično škatlo. Sem bodo sodile škarje, vreče za smeti, jedilni pribor in lonci, podaljški in kabli, polnilci za mobilni telefon, toaletni papir, orodje …
Vse steklene posode in krožnike lahko zavijete v oblačila. S tem boste preprečili, da bi se polomili, hkrati pa boste prihranili pri nakupu ovijalne folije. Kozarce lahko oblečete v čiste nogavice. Kozmetična sredstva in ličila lahko zavarujete z vato, da se med prevozom ne bodo poškodovala. Tekočine, ki bi vam lahko poškodovale druge stvari, če bi se polile, zavijte v vrečke. Najbolj uporaben nasvet je, da odvijete pokrov steklenički s šamponom, jo položite v vrečko in šele nato skupaj z vrečko ponovno zatesnite. Krožnike v škatle pospravite pokonci, tako je manj možnosti, da bi se razbili.
Oblačila v vrečke
Vse, kar imate v predalih, pospravite v vrečke z zapiralom. V takšne vrečke lahko pospravite tudi nakit in manjše stvari, ki bi lahko padle iz škatel in se izgubile. Pri pakiranju oblačil, ki visijo na obešalnikih, je najbolj enostavno, če jih na obešalnikih kar pustite in vse skupaj spravite v vrečko za smeti. Pri tem pa velja previdnost: če boste vse zapakirali v vrečke za smeti, lahko vaši prijatelji med selitvijo kakšno zamenjajo za smeti in pomotoma zavržejo. Vse sezonska oblačila, ki jih ne boste takoj potrebovali, spravite v vakuumske vrečke.
Preden se odpravite iz stanovanja, lahko vse luknje, ki ste jih naredili z zabijanjem žebljev, zapolnite s trdim milom ali zobno pasto. Če boste stanovanje oddajali, potem ga ob odhodu fotografirajte, da si boste lažje zapomnili, kako je bilo videti. Na dan selitve, sploh če se selite znotraj mesta, v katerem živite, za otroke in hišne ljubljenčke uredite varstvo.
Pogostite vaše pomočnike
Če vam bodo pri selitvi pomagali prijatelji, potem imejte pripravljene prigrizke in pijačo. Če vam bo pri selitvi pomagal selitveni servis, potem jim razložite, pri katerih stvareh naj bodo pazljivi in jih za prijaznost tudi ustrezno nagradite. Ko se preselite, morate urediti še vse dokumente in o selitvi obvestiti vašo banko, delodajalca in vrtec ali šolo, če imate otroke.