Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Doma narejeno ogrevalo, ki je aktualno na družbenih omrežjih

Foto: Jenn Huls/Shutterstock
Foto: Jenn Huls/Shutterstock
7. 10. 2022 | 11:36
22. 10. 2024 | 18:04
2:29

Dnevi so vse hladnejši in ponekod se je že začela kurilna sezona. Novice o podražitvah energentov ter vse dražjih stroških ogrevanja zato marsikoga plašijo. Razmislek o tem, katere možnosti gretja prostorov so najcenejše, zato ni odveč. 

V medijih lahko zasledimo lepo število takšnih in drugačnih analiz, kakšna izbira ogrevanja se najbolj izplača. Vsesplošna draginja pa se zrcali tudi na družbenih omrežjih. Na tiktoku smo zasledili predlog, kako lahko sami izdelamo nekakšen majhen kamin, za katerega potrebujemo glineni lonec s podstavkom, dolg vijak z maticami in čajne svečke. 

Kot si lahko ogledate v zgornjem videu, avtorica grelno napravo naredi tako, da na podstavek iz gline postavi okrog obrnjen cvetlični lonček, skozi luknjo katerega je pritrdila vijak z matico. Pod lonček postavi nekaj čajnih svečk, doda pa še nekaj paličic, zaradi katerih je "pokrov" nekoliko dvignjen in omogoča boljši pretok zraka. Sveče bodo tako bolje gorele in lonček grele bolj intenzivno.

Uporaba le na prostem

Ko bomo svečke prižgali, bodo plameni pričeli greti vijak. Ta namreč bolj učinkovito zadržuje toploto, ki se bo razširila tudi na glinen lonček. Napravica se bo segrela precej hitro in kmalu bo moč začutiti, da se ogreva tudi okolica. Dele, ki jih potrebujemo, ima marsikdo doma, izdelava pa od nas zahteva le nekaj minut in seveda previdnost. Pazite, da se ne opečete in da pod glineni podstavek postavite debelo leseno desko ali kaj podobnega, da ne bi poškodovali mize.

Ker vemo, da odprto gorenje v notranjih prostorih ni varno, se nam zdi zamisel primerna za hladne večere ob vrtni mizi, napravico pa lahko postavite tudi v rastlinjak in tako preprečite, da bi rastline doletela pozeba. Sicer pa strokovnjaki za kurilne naprave tak način priložnostnega ogrevanja za zaprte prostore odsvetujejo, saj med zgorevanjem v prostoru porabljajo kisik ter oddajajo škodljive saje in drobne delce.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine