Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Dva nova doma v eni veliki hiši

V velikih enodružinskih stanovanjskih hišah lastniki pogosto ugotovijo, da je njihov dom postal prevelik. Po odhodu otrok se družina zmanjša, starši ostanejo sami, hiša pa takšna kot prej, zdi se celo, da se poveča. Zahtevno vzdrževanje in nepotrebni prostori sta le dve nevšečnosti, ki jih povzroča velika in prazna hiša.
Mia Crnič, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
18. 9. 2017 | 13:18
21. 10. 2024 | 21:11
2:26

Marsikdo se odloči hišo prodati in kupiti manjše stanovanje, nekateri pa z željo po spominih in dobrem počutju ostanejo. Odločijo se jo preurediti in del prodati ali oddati v najem.

O tem sta razmišljala tudi lastnika v obravnavanem primeru. Odločila sta se hišo preurediti tako, da bo dovolj velik del uporaben zanju in preprost za vzdrževanje, preostanek pa naj bi postal samostojen del, pripravljen na nove zgodbe in vsebine.

Novo manjše stanovanje za starejši par bo v zahodni polovici pritličja. Vhod vanj ostane na mestu, kjer je že zdaj, medtem ko se vhod v drugi del hiše uredi skozi klet­ne prostore. »Osamosvojitev« stanovanja se doseže s popolno ločitvijo ob stopnicah oziroma ob podestu, ki je namenjen preostalemu delu hiše. Skozi vhod stanovalca najprej prideta do predsobe z garderobno omaro, od koder je dostop do manjšega utilitija in kopalnice. Iz predsobe se nadaljuje dnevni bivalni del stanovanja, ki se razpre v celotni zahodni smeri in dobi južno sonce ter izhod na teraso. Ob severni steni je niz kuhinjskih elementov. Balkon pri kuhinji oziroma jedilnici se na željo last­nikov deloma zapre. Jedilna miza poveže kuhinjski del z dnevnim, kjer sta dnevni regal ter sedežna garnitura. Iz dnevne sobe je dostop do spalnice z zakonsko posteljo.

Stanovanje za starejši par je popolnoma neodvisno in življenje v njem poteka nemoteno. Velika hiša tako dobi nove zmog­ljivosti in vsebine. Nekoč za eno družino, zdaj postane primerna za dve.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine