Z mravljami faraonkami imamo v bivalnih prostorih pogosteje opraviti čez zimo, saj jih privlačijo toplota, vlaga in hrana. Preberite, kje v stavbah se zadržujejo in kako lahko ukrepamo proti njim.
Faraonke so do 2,5 mm velike rdečkaste mravlje, ki izvirajo iz zahodne Afrike, in so se do danes razširile skoraj po vsem svetu. So vsejede. V Evropi preživijo le v stalno ogrevanih stavbah. Živijo v kolonijah, ki štejejo do 30.000 mravelj. Njihova gnezda so praviloma na nedostopnih mestih, recimo v zidovih ob inštalacijah, parketu, razpokah in v pohištvu, v raznih aparatih, kot so tiskalniki, pod toplotno izolacijo itd.
Faraonske mravlje so pogosto nadloga v večstanovanjskih stavbah s pomanjkljivo izvedeno toplotno izolacijo oz. fasadno oblogo. Če ima ta vrzeli, si mravlje na toplem pod izolacijo ustvarijo gnezda, od koder se odpravljajo na pohode po stavbi. Vendar v nasprotju s precej razširjenim zmotnim prepričanjem izolacije ne jejo.
S padcem zunanjih temperatur si faraonke iščejo zavetje v zaprtih ogrevanih prostorih, kjer gnezdijo. Privlačijo jih vrzeli ob napeljavah centralne kurjave in sanitarne tople vode. V gnezdu je poleg peščice samcev in delavk več matic, ki skrbijo za zarod. V šestih do sedmih tednih se iz jajčeca razvije odrasla mravlja.
FOTO: Shutterstock
Foto:
Poleg vlage in toplote jih privlačijo tudi ostanki hrane, zato moramo skrbeti, da so kuhinjski pult, miza in tla čim bolj čisti, hrana pa v zaprtih posodah. Vprimerjavi z drugimi mravljami se poleg sladke hrane prehranjujejo tudi z beljakovinsko hrano, pa tudi z mrtvimi žuželkami.
Z insekticidi proti mravljam, ki so v prosti prodaji in jih uporabimo v svojem stanovanju, smo v boju proti faraonkam lahko le delno uspešni, saj živijo v velikih kolonijah, zato je pomembno, da se dezinsekcija opravi v celotnem objektu ali naselju.
Pooblaščene dezinsekcijske službe faraonke zatirajo predvsem s postavljanjem insekticidnih vab. Snov, ki je v njih, mravlje delavke prenesejo do matice v gnezdu, kjer povzroči motnjo v razvoju ličink. Prvi učinki se pokažejo po nekaj tednih.
Faraonske mravlje so potencialne prenašalke bolezni.