Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Folija namesto mineralne volne

Tomaž Škerlep
18. 9. 2017 | 13:20
15. 11. 2024 | 14:30
3:13
preko spletne strani

Pozdravljeni,

v eni od vaših prejšnjih revij sem prebral članek (reklamo) za super folijo in me zanima vaše mnenje o vgradnji te super folije, ki jo najdemo na internetni strani (http://www.globtrade.si).

Sem pred obnovo strehe obstoječe hiše in sem pri izboljšanje izolacije mansarde, ki je že dokončana, razmišljal o vgradnji termotopa nad špirovce. Pri tej rešitvi me najbolj moti končni videz strehe s strani, ki bi se razširil (odebelil) za debelino vgrajenega termotopa (10 cm) in še zračnega mostu, ki pa ga je treba izdelati v vsakem primeru (končna debelina s špirovci cca 30 - 35 cm).

Zanima me, ali se vam zdi vgradnja super folije (SF19) nad špirovce primerna oziroma celo boljša rešitev kot termotop ali ne. Prednost vidim v debelini materiala in s tem manjše končne debeline strehe, slabost pa v nepropustnosti za vlage. Skeptičen sem in imam pomisleke tudi zaradi nepreizkušenih materialov (folija naj bi zadoščala za 275 mm tervola, s tem da je cena relativno sprejemljiva).

Lep pozdrav in hvala za vaše mnenje.

 


Tomaž

Kot mi je znano, takšne večslojne folije, ki delujejo predvsem na podlagi refleksije, nimajo vseh potrebnih potrdil o skladnosti za toplotno izolacijske materiale (CE oznak), njihov učinek pa je morda lahko takšen, kot obljubljajo proizvajalci, le v nekih zelo specifičnih okoliščinah, ki pa so na objektih morda le občasno. Kot mi je znano, bi morali imeti pod takšno folijo zgoraj in spodaj vsaj 2 do 3 centimetre debelo plast zraka, da bi bil lahko njen učinek približno tak, kot pri enako debeli izolaciji iz penjenega polietilena, ki je se sicer v njihovi notranjosti. Sam ocenjujem, da bi večina proizvajalcev klasičnih izolacijskih materialov že zdavnaj propadla, če bi bile trditve proizvajalcev obravnavanih folij resnične. Ker na našem inštitutu izolacijskih materialov ne preizkušamo, vam predlagam, da se za več informacij obrnete na Zavod za gradbeništvo (ZAG).

Ker so takšne folije praktično popolnoma paroneprepustne, bi se v vašem primeru pod folijo dejansko lahko pojavil kondenz. Kako velika je ta nevarnost, pa je odvisno tudi o tega, kakšna parna zapora je na notranji strani in kako je bila vgrajena ter, ali so bili preklopi in preboji vgrajeni zrakotesno. Žal pa tega, tudi v primeru, da bi vedel, kakšna je vaša prana zapora, ne bi mogel izračèunati, ker ne vem, kolikšna je v resnici toplotna upornost izolacijske folije.

Zato svetujem, da nad špirovci vgradite preizkušeno toplotno izolacijo iz kamene volne. Pri tem lahko uporabite specialne plošče z visoko tlačno trdnostjo (npr. TERMOTOP) ali pa običajne plošče (npr. KNAUF INSULATION DP-5), če nad špirovci vgradite še dodatne letve. Opozarjam tudi, da morate morebiten prazen prostor med obstoječo in dodatno toplotno izolacijo zapolniti s kameno (ali stekleno) volno, in da morate nad toplotno izolacijo obvezno vgraditi tudi rezervno kritino.



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine