Toda ali ste vedeli, da je mehčalec za perilo tudi eden večjih onesnaževalcev okolja? Čeprav se nam zdi, da si dandanes ne znamo predstavljati gospodinjstva brez mehčalca, ki poskrbi za svež vonj in mehkobo našega perila, se je na trgu pojavil relativno pozno, šele s pojavom sušilnih strojev po letu 1960. Ker so bila oblačila po strojnem sušenju trda, je trg potrošnikom ponudil rešitev – mehčalec.
PREBERITE ŠE: BABICE SVETUJEJO, KAKO POCENI IN UČINKOVITO ČISTITI
A danes, 60 let pozneje, živimo v drugih časih, ko stremimo k domačim pripomočkom, izdelanim iz naravnih sestavin, ki čim manj obremenjujejo okolje.
Če bi želeli zamenjati kupljeni mehčalec za domačega, je vse kar potrebujete: čista delovna površina, štiri sestavine in 15 minut časa. Zavihajte rokave in odmerite:
V veliko posodo (vsaj 4 litre) stresite 100 gramov sode bikarbone, ki ji dolijte 100 mililitrov destilirane vode. Počasi dolivajte alkoholni kis. Pojavili se bodo mehurčki, ki so posledica penjenja zaradi reakcije med kisom in sodo bikarbono. Kis dolivajte počasi in postopoma, med dolivanjem pa mešajte, da se soda bikarbona stopi. Ko dolijete ves alkoholni kis, mešajte še toliko časa, da se soda bikarbona popolnoma stopi. Na koncu dolijte še preostalo destilirano vodo, ki bo ustavila penjenje, in mešajte, da dobite homogeno tekočino.
Če želite, lahko dodate zmesi 10-15 kapljic eteričnega olja po želji (vonj limone ali sivke). Izdelate lahko tudi mehčalec brez eteričnega olja, ki bo enako učinkovit, a perilo ne bo imelo svežega vonja. Izdelek je pripravljen in ga lahko prelijete v posodo s pokrovom, iz katere boste pri pranju dozirali uporabo mehčalca. Za eno pranje zadostuje četrtina skodelice mehčalca.
Ustreznost doma pripravljenega mehčalca smo preverili pri pooblaščenem serviserju Boschevih pralnih strojev, ki je ocenil, da le-ta stroju ne bi škodoval. Bolj problematični so lahko domači pralni praški. Vseeno pa opozorilo: doma pripravljenega mehčalca ne pustite dolgo časa v dozirnem asistentu, saj bi se lahko pretirano zgostil.