Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Izkoristite čas za temeljito čiščenje doma

Pomlad je čas, ko se običajno lotimo temeljitega čiščenja našega doma. A letošnja je nekoliko drugačna, zaznamuje jo novi koronavirus. Zato je večina v teh dneh obtičala doma, delamo od doma in tudi prosti čas preživljamo doma. Zakaj ne bi proste urice izkoristili za urejanje doma, za pospravljanje tistih stvari, za katere nam vedno zmanjka časa. Tako se bomo malo razgibali, preusmerili misli, pomagajo pa lahko tudi otroci. Pripravili smo nekaj predlogov.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
17. 3. 2020 | 09:53
22. 10. 2024 | 10:37
5:36

Čiščenje stanovanja je ena tistih stvari, ki se jih je zelo težko lotiti, a je po opravljenem delu zadovoljstvo toliko večje. Sonce nas razvaja s sončnimi žarki, a ta dobra naravna svetloba hkrati odkrije vsak kotiček, tudi tiste najbolj temne in skrite, v katerih se je pozimi nabiral prah, pa nas ni pretirano motilo.

Naredite načrt

Najtežja je odločitev, kje začeti. Za začetek in prijetnejše vzdušje pri čiščenju izberite glasbo, ki jo najraje poslušate. Nato naredite načrt čiščenja za vsak dan posebej. Na primer, vsak dan lahko namenite eno ali dve uri čiščenju. Premislite, katere stvari ste si želeli počisti, pa niste nikoli našli primernega časa zanje. Temeljito se lahko lotite čiščenja posameznih prostorov ali posameznih omar in predalov.

Počistite okna

Čez zimo se je na oknih nabral prah in umazanija od dežja. Zdaj je čas, da se lotite temeljitega čiščenja oken. Pogled skozi čista okna je namreč lepši. Morda se tokrat temeljiteje lotite čiščenja oken, in poleg stekel še natančno obrišete okvirje ter police. Za čiščenje oken potrebujete vlažno krpo in čistilo za steklo ali pa v vodo kapnete nekaj kapljic alkoholnega kisa.

Naredite red v omarah in predalih

Temeljito čiščenje je tudi priložnost, da naredimo red v omarah in se znebimo stvari, ki jih ne uporabljamo. Prav zaradi kopičenja oblek, revij, časopisov in bolj ali manj dragocenih predmetov nam v še tako velikem stanovanju zmanjka prostora. Odločitev, kaj shraniti in kaj podariti ali zavreči, je težka. Nekateri predmeti nas spominjajo na pomembne dogodke, druge smo dobili v dar, nekaj smo jih prinesli s potovanj, in tako smo predale in omare napolnili. Sčasoma pa se je treba tudi kakšnega »dragocenega« predmeta znebiti.

PREBERITE ŠE: VIDEO: Kako urediti omaro po metodi Marie Kondo – svetuje Tina Markun

Tudi od starih oblačil se je težko ločiti. A pravilo pri oblekah je nekako takšno: tista oblačila, ki jih že dve leti niste oblekli, jih tudi letošnjo pomlad in poletje najbrž ne boste, torej pripravite jih, da jih boste podarili naprej. Vsega preprosto ne morete imeti, hkrati pa bo v omari nastal prostor za nova oblačila. Neurejenost, ki jo ustvarjamo s prenapolnjenimi omarami in predali, slabo vpliva na naše počutje in vzbuja občutek utesnjenosti.

Pobrišite knjižne police

Prah se nabira tudi na knjigah in knjižnih policah. Tega opravila se res ne lotimo pogosto, morda pa je zdaj pravi čas za to. Zložite knjige s polic in obrišite police. Preden knjige zložite nazaj jih preglejte in se odločite, katere bi lahko podarili naprej, če jih niste prebrali ali jih ne potrebujete. Na novo in bolj organizirano lahko knjige zložite nazaj.

Podobno lahko storite z revijami, zgoščenkami in vinilnimi ploščami, če jih imate. Tudi pri teh lahko prevetrite izbor in jih nekaj podarite.

PREBERITE ŠE: Hiša s knjigami

Operite prevleke za okrasne blazine

Pomlad je čas za osvežitev doma z novimi tkaninami, med katerimi so tudi okrasne blazine. Seveda se zdaj ne boste odpravili po nakupih. Če jih imate v domači omari, lahko zimske nadomestite s tistimi, ki jih uporabljate v toplejših mesecih. Če jih nimate na zalogi, lahko za začetek operete tiste, ki jih imate na domačem kavču ali v spalnici na postelji.

Ključ do urejenega doma

Precej časa in truda ter čistilnih sobot si lahko prihranimo, če vzdržujemo urejen dom. Urejen in pospravljen je tudi videti čistejši. Zato ne puščajmo stvari ležati po stanovanju, še posebno če je majhno. Časopise in revije lahko sproti odnašamo v zbiralnik, na primer enkrat na teden zjutraj na poti v službo. Prav tako ne kopičimo stvari po omarah, saj nam bo sčasoma zmanjkalo prostora.

Pomembno pri vzdrževanju reda in čistoče je, da sproti pospravljamo. To pomeni, da zjutraj, ko vstanemo, posteljemo postelje in prezračimo stanovanje. Zvečer, po večerji, pa pospravimo kuhinjo. Tako je kuhinja za nov dan čista in urejena.

Prav tako je pomembno, da ima vsaka stvar svoje mesto. Zato kadar je razmetano, točno veš, kam boš kaj dal. S tem prihraniš veliko časa.

PREBERITE ŠE: 13 navad ljudi, ki imajo vedno čist dom

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine