O metodi KonMari
Metoda v veliki meri zahteva soočanje s samim seboj in dejstvom, da vseh stvari, ki smo jih nakopičili doma, v resnici ne potrebujemo (in nam zgolj jemljejo energijo). Metoda sledi načelu »obdrži tisto, kar te osrečuje, in zavrzi tisto, kar te ne«. Pri pospravljanju in organiziranju doma pa sodeluje cela družina. Marie Kondo zagovarja minimalizem in je prepričana, da te lepo pospravljen dom lahko osrečuje.
Garderobno omaro sta nam prijazno posodili drugošolka in njena mama, sicer velika navdušenka nad metodami tako imenovane kraljice pospravljanja Marie Kondo, katere način pospravljanja, imenovan KonMari, se zadnja leta s svetlobno hitrostjo širi po zahodnem svetu.
Ko smo se s Tino Markun, edino Slovenko, ki se trenutno lahko pohvali s certifikatom svetovalke za pospravljanje in urejanje doma po metodi KonMari, lotili urejanja dekličine garderobne omare, je bila ta precej polna, a urejena. Dekličina mama je že pred zimsko sezono poskrbela za selekcijo oblačil, tako da v njej ni bilo takšnih, ki bi bila že premajhna ali neuporabna.
Kot svetuje Tina Markun, se čiščenja doma najprej lotimo pri oblačilih. Prvi korak je, da izpraznimo vse predale, police in omaro. Tako smo vsa oblačila zložili na posteljo. Po izkušnjah Markunove, ki se ukvarja tudi z osebnim svetovanjem na domu, se ljudje šele v tem trenutku - ko vsa oblačila zložijo na kup - zavedo, koliko vsega imajo.
Šele, ko vsa oblačila zložimo na en kup, se zavemo, koliko vsega imamo.
Pri oblačilih je pomembno, da obdržimo le tista, ki jih z veseljem nosimo. Druga pa razporedimo na tista, ki jih bomo podarili, in tista, ki jih bomo dali v reciklažo. Pomagamo si lahko z velikim vrečami, a kot poudarja sogovornica: "Za metodo po Marie Kondo ničesar ne kupujemo vnaprej, uporabimo le tiste stvari, ki jih že imamo doma."
Ta korak smo v našem primeru skorajda preskočili, saj je lastnica selekcijo oblačil naredila pred kratkim ob menjavi letne garderobe za zimsko. Tako smo obdržali praktično vsa dekličina oblačila, z izjemo dveh ali treh kosov, za katere se je odločila, da jih bo podarila.
Ko smo se odločili, katera oblačila bomo obdržali, jih razporedimo po kategorijah - perilo, puloverji, hlače itd. Oblačila postopoma začnemo zlagati nazaj v omaro. V našem primeru smo se najprej lotili optimizacije predalov. "Fino je, če je tisto, kar se nosi manjkrat, bolj spodaj, tisto, kar se največkrat uporablja, pa naj bo bolj na dosegu roke, da je čim bolj dosegljivo," svetuje Tina Markun.
Za metodo po Marie Kondo ničesar ne kupujemo vnaprej, ampak uporabimo le tiste stvari, ki jih že imamo doma
Če nimate dovolj predalov, si pomagajte z raznimi košarami, zabojčki, dobro se obnesejo tudi kakršne koli škatle. Zelo praktične so po izkušnjah sogovornice škatle za čevlje, ker želimo, da je vse zloženo pokonci, saj tako lahko hitro vidimo, kaj imamo in česa nimamo.
V našem primeru smo oblačila razporedili po kategorijah, lahko pa jih uredimo tudi po barvah.
Pomembno je, da z novih oblačil odstranimo vse etikete in listke, saj lahko v omari poškodujejo druga oblačila.
V videu si oglejte tudi, kako po metodi Marie Kondo zložiti različne kose oblačil - jopice s kapuco, hlače, spodnjice, hlačne nogavice ...
Po dobrih dveh urah in pol je bila naša omara pospravljena. Kljub temu da smo obdržali skoraj vsa oblačila, je bila omara urejena veliko bolj pregledno in praktično.
Tina Markun je trenutno edina Slovenka, ki se je pri Marie Kondo izšolala za svetovalko za organiziranje doma. Kot pravi, jo je metoda pritegnila, ker je zelo življenjska, prilagojena vsakemu posamezniku in preverjeno deluje. Najbolj všeč pa ji je bilo dejstvo, da moraš dom pospraviti samo enkrat.
Med prvimi smo intervju z njo objavili na našem spletnem portalu septembra lani. V celoti si ga lahko preberete na tej povezavi.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Marko Juhant: Boljše igrače kot starša na tleh še niso izumili