Kako začeti?
- Prvi korak je, da izberete bučo. Priporočljivo je, da je čim bolj zdrava, brez poškodb (da ne bo začela gniti) ter rumena oziroma čim manj pisana ali zelena, da boste kasneje na njej lažje risali motive. Lahko jo kupite v trgovini, če želite zares veliko, pa se ponjo odpravite na eno izmed bližnjih kmetij in prosite tamkajšnjega gospodarja, če vam jo proda. Morebiti boste imeli srečo in vam jo bo zaradi dobre letine celo odstopil. Buča je torej doma, kaj pa zdaj?
- Pripravite si pribor za rezanje buč ali nože s tanjšim rezilom, manjši skalpel, olfa nož ali kaj podobnega ter delovno površino, ki jo zaščitite z debelejšim papirjem ali časopisom.
- Bučo na zgornjem delu odrežite tako, da naredite krog okoli stebla buče. Priporočljivo je, da držite nož pod kotom, da bo notranji premer reza manjši od zunanjega (pokrov vam zaradi tega ne bo padel v bučo, ko ga boste položili nazaj). Bučo nato očistite. Če boste uporabili jedilno bučo, ločite bučnice od mesnatega dela ter si jih pustite za kasneje, da jih boste lahko popekli v pečici z dodanim oljem in soljo.
- Na spletnih straneh poiščite zanimiv motiv. Izberete lahko enostavnega ali kompleksnega, odvisno od časa, ki ga imate na voljo ter vaše potrpežljivosti in natančnosti. Motivi z veliko detajli so precej zahtevni in že z enim napačnim rezom lahko skazite sliko, ki jo želite ustvariti.
- Motiv natisnite (morda boste morali velikost najprej prilagoditi glede na velikost vaše buče).
- Papir nato z lepilnim trakom nalepite na bučo ali pa ga na bučo pritrdite s pomočjo bucik.
- Po obrisu oziroma linijah previdno vlecite z olfa nožem, uporabite lahko konico noža, ki jo previdno zapikujte v narisane črte, ali pa si pomagajte z malim označevalnim kolescem, ki ga kupite v ta namen.
- List nato odstranite in na buči bi se morale poznati črte. Če imate večbarvno bučo ali bučo temnejše barve, na katerih se linije ne poznajo dovolj, na izrezljano stran buče stresite malo moke in jo vtrite v luknjice.
- Začnite z rezanjem. Pred sabo še vedno imejte motiv, da boste točno vedeli, po kateri liniji je treba rezati in kje morate biti še posebej previdni, da ne naredite predolgega reza, zaradi česar bi odrezali tudi del buče, ki bi moral ostati nanjo pritrjen.
- Ko boste končali z rezanjem, na bučo poveznite izrezan pokrov ter jo odnesite v temen prostor, vanjo postavite čajno svečko in jo prižgite. Nato naredite le še drobne popravke, s pomočjo katerih bodo linije še bolj vidne in osvetljene.
Uživajte v jeseni in lepotah, ki jih prinaša ta letni čas!
PREBERITE ŠE: KAJ NAREDITI Z BUČAMI PO NOČI ČAROVNIC
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Buče - več kot 20 naših najboljših receptov