Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Izvedba tople ravne strehe

Tomaž Škerlep
18. 9. 2017 | 13:17
15. 11. 2024 | 14:25
4:37
preko spletne strani

Spoštovani,
na vas se obračam s prošnjo, da bi mi svetovali pri izvedbi tople ravne strehe. V PGD-ju mi je projektant za hidroizolacijo predvidel Sika folijo, v PZI-ju pa je zadevo spremenil in predvidel izvedbo hidroizolacije z bitumenskimi trakovi. V fazi pridobivanja različnih ponudb in pogovorov z izvajalci pa so se mi pojavili dvomi glede trajnosti bitumna, saj mi je večina izvajalcev namesto tega materiala priporočala PVC folijo Sika ali Bauder.

Drugi podatki: AB-plošča (20 cm), parna zapora, toplotna izolacija iz EPS (20-25 cm), izvedba naklonov s toplotno izolacijo, nad hidroizolacijo pa filc in rečni prodec (5 cm).
Glede na različne ponudbe izvajalcev vas prosim za nasvet, kateri material za hidroizolacijo najbolj priporočate (bitumen, Sika, Bauder) oziroma ali imate za izvedbo strehe še kak drug nasvet.

Koliko časa po izvedbi AB-plošče pa je treba počakati, da se izvede ravna streha (glede na to, da se mora beton verjetno najprej sušiti)? Ploščo smo namreč že naredili, zima pa je tu.

Najlepša hvala za nasvet in lep pozdrav,
Kristina


Kristina

Zaradi daljše življenjske dobe, preprostejšega vgrajevanja (predvsem ob izvedbi detajlov in priključkov) in tudi bistveno manjše možnosti za nastanek mehanskih poškodb (PVC folija je običajno debela samo od 1,5 mm), vam predlagam izvedbo hidroizolacije iz sodobnih elastomer-bitumenskih trakov z nosilcem iz poliesterskega filca.

Če so vam izvajalci predlagali hidroizolacijo iz PVC-folije, je to verjetno predvsem zaradi nižje cene in morda tudi hitrejše izvedbe, ne pa zaradi boljše kakovosti in daljše trajnosti. Pri takšni debelini toplotne izolaciji in zaščiti iz pranega prodca vam svetujem, da namesto klasične ravne strehe izberete t. i. »plus« streho, pri kateri je večji del toplotne izolacije iz stiropora (EPS) pod hidroizolacijo, manjši del iz ekstrudiranega polistirena (XPS) pa nad hidroizolacijo. Takšna izvedba namreč združuje dobre lastnosti klasičnih in obrnjenih ravnih streh. Predlagana sestava ravne strehe je v tem primeru naslednja:

 

  1. zaščitni sloj ─ pran prodec, 16/32 mm (debelina 6 cm)
  2. filtrski sloj ─ PP filc, npr. TYPAR SF35 
  3. toplotna izolacija ─ plošče iz ekstrudiranega polistirena s stopničastim preklopom, lepljene, npr. Styrodur 3035 CS (debelina 8 cm)
  4. hidroizolacija ─ dvoslojna hidroizolacija iz elastomer-bitumenskih trakov s PES filcem, npr. 1 x Izoelast P5 Plus, polno varjen ali 1 x Izoself P3, samolepilni trak (0,8 cm)
  5. toplotna izolacija ─ stiropor plošče, ≥ 100 kPa, npr. Fragmat EPS 100, dva sloja, zgornji v naklonu min. 1,5 % (izjemoma 1 %, bolje 2 %), lepljene z bit. pasto ali PU-lepilom na parno zaporo in med seboj (od 12 cm)
  6. parna zapora ─ enoslojna iz elastomer-bitumenskih trakov z vložkom alu folije in nosilcem steklenega voala,0, 4 cm, npr. 1 x Bitalbit AL V Plus, točkovno varjen; hladni bitumenski prednamaz, npr. Ibitol (0,4 cm)

------------------------------------------------------------------------

∑  od 27,2 cm,

konstrukcija: AB-stropna plošča, zgoraj zaglajena oz. brušena

 

Če si želite še večje varnosti in trajnosti, vam predlagam trislojno izvedbo hidroizolacije  (npr. 2 x Izoleast P4 Plus + 1 x Izoself P3). Namesto najkakovostnejših trakov domačega proizvajalca (Fragmat) lahko uporabite tudi enakovredne trakove priznanih nemških ali avstrijskih proizvajalcev (npr. Bauder, Villas, Icopal). Hidroizolacija mora biti priključena navzgor po vertikalah do višine min. 15 cm nad nivojem prodca.

Za morebitna dodatna vprašanja in pojasnila, predvsem glede izvedbe detajlov, se lahko obrnete na gradbeno svetovalno pisarno, ki poteka po predhodnem dogovoru ob ponedeljkih med 15. in 18. uro. Prijavite se lahko vsak ponedeljek med 8. in 12. uro na tel. 01/280 83 64 ali 041/708 805.



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine