Pranje perila je ena izmed tistih gospodinjskih zgodb, ki se nikoli ne konča. Zdi se, da smo ujeti v krog sortiranja, pranja, sušenja, zlaganja in razvrščanja oblačil nekako ujeti, zato si to opravilo poskušamo kar se da olajšati. Nekatere naštete korake v procesu težko preskočimo in so praktično neizogibni, a kot pišejo na portali Lifehacker, bi se v teoriji lahko izognili ločevanju oblačil.
Gotovo ste bili naučeni, da je perilo treba prati po skupinah in nikar ne vse skupaj. Različni materiali in barve se namreč pri pranju med seboj ne ujamejo preveč dobro. Tkanine se lahko poškodujejo, barve pa pomešajo in tako naj bi oblačilom skrajšali življenjsko dobo, če jih že ne bi takoj uničili. Tako smo se navadili perilo ločevati po skupinah in prati pri različnih programih. Pa je to pri tehnološkem razvoju, ki smo mu priča v zadnjih desetletjih, res še potrebno?
Različne ankete in raziskave poročajo, da vse manj pripadnikov novih generacij ločuje perilo. Tudi likanje med mlajšo populacijo zgublja svojo avtoriteto, a za (ne) ločevanjem perila naj bi se skrivala razlaga, ki naj bi našo lenobnost popolnoma upravičila.
Kot piše zgoraj omenjeni portal, no novodobne tkanine barvane z drugačnimi tehnikami, prav tako v večini niso več narejene iz naravnih vlaken temveč so nadomeščene s sintetičnimi. Slednja niso tako dovzetna za vpijanje drugih barv, prav tako slednjih med pranjem ne spuščajo. Zato lahko večino oblačil danes operemo kar v enem bobnu. Lifehacker priporoča še, da pri ciklu izberemo program nizkih temperatur, saj umetna vlakna na visoke niso najbolj odporna.
Kljub vsemu pa obstaja skupina oblačil, ki jo pred pranjem velja ločiti od drugih. To naj bi bila športna oblačila, ki so narejena iz tehničnih materialov, ki preprečujejo potenje, omogočajo dihanje in podobno. Ker takšna oblačila navadno stanejo več denarja, materiali pa so premazani z različnimi premazi, ki omogočajo določene funkcionalnosti, takšno opremo velja prati posebej in to po navodilih proizvajalca.