Kaj se izplača: Toliko vas bo stalo, če se boste pleskanja lotili sami in toliko, če najamete strokovnjaka

Pleskanje doma nam lahko vzame precej časa, slikopleskarska ura pa je lahko draga. Se nam bolj splača žrtvovati svoj čas ali denar?

Dom velja kljub rednemu čiščenju vsake toliko časa temeljito osvežiti in temu pritiče tudi pleskanje sten. Nekateri se beljenja lotevajo sami, spet drugi delo raje prepustijo profesionalcem. Katera izbira je boljša, je večinoma odvisno od lastne volje do dela, saj nam lahko pleskanje pobere kar nekaj energije in časa. Tudi zahtevnost in kvadratura površin igrata pomembno vlogo pri odločitvi. Pleskanje namreč zahteva tudi kar nekaj predpriprave - odmikanje pohištva, pa zaščita talnih površin in še bi lahko naštevali. Da ne omenjamo čiščenja, ko je delo enkrat opravljeno.

Če ste se tudi sami znašli v dilemi, ali se pleskanja lotiti sami ali raje na pomoč poklicati slikopleskarja, vam na pomoč stopamo z nasveti Zveze potrošnikov Slovenije, kjer so raziskali možnosti, stroške in preigrali nekaj mogočih scenarijev. 

Vzorčen primer beljenja stanovanja

Zamislili so si vzorčen primer, dnevno sobo v stanovanjskem bloku, velikosti 20 kvadratnih metrov (m2), ki ji želimo osvežiti notranji oplesk. Skupna površina sten in stropa tako znaša približno 60 m2. V našem primeru so pleskali z belo barvo. Če imate raje barvne stene, naj vam barvo zmešajo v trgovini oziroma mešalnici, dodaten strošek je odvisen od količine pigmenta v odtenku.

Iskanja ponudnikov so se lotiti kot običajni potrošniki in za to uporabili svetovni splet. Poklicali so nekaj ponudnikov, ki svoje storitve oglašujejo samostojno, uporabili pa so tudi dva portala za pridobivanje ponudb: primerjam.si in mojmojster.net. Odziv je bil – glede na razmeroma majhno površino za beljenje – presenetljivo velik. Iz mojmojster.net so posredovali kontakte zainteresiranih izvajalcev, primerjam.si pa tudi konkretne ponudbe z oceno stroškov. Kar nekaj mojstrov jih je v prihodnjih dneh poklicalo po telefonu, ki so ga pustili v obrazcu za povpraševanje.

Razpon cen je bil precejšen – nekaj ponudb so dobili za okrog 200 evrov, segale pa so vse do 380 evrov. Eden od mojstrov jih je poklical in povedal, da danes dela v njihovi bližini in zato lahko da še posebej ugodno ponudbo – 300 evrov. Ugotovitev: ni vse ugodno, kar se kot tako oglašuje.

Sam svoj mojster

Kot smo omenili že zgoraj, so pri ZPS preigrali tudi scenarij, če se odločimo biti sam svoj mojster in sicer za primer, da pripomočke za pleskanje doma že imamo, pa tudi, če opreme doma nimamo. 

Primer 1: Doma nimam ničesar: 115 evrov za komplet s klasično belo barvo in 145 evrov za komplet z bolj prekrivno bravo

  • Kupili so belo barvo, emulzijo za boljši nanos barve, vedro za mešanje, mrežico za odcejanje, veliki in mali valjček, dva ročaja za valjčke in eno teleskopsko palico dolžine do tri metre, manjši in večji čopič, 2 koluta zaščitnega traku, tri zaščitne folije po 20 m2 (s kartonskim papirjem v roli bi prihranili nekaj evrov) in zaščitno obleko.

Primer 2: Doma imam vse pripomočke za beljenje: 55 evrov za komplet s klasično belo barvo in 90 evrov za komplet z bolj prekrivno bravo

  • Kupili so barvo, emulzijo, tri zaščitne folije in dva koluta zaščitnega traku (namesto zaščitne obleke so uporabili stara oblačila).

Poleg posameznih pripomočkov ponujajo trgovine tudi najrazličnejše komplete, ki vsebujejo vse od veder, mrežic, čopičev, valjčkov in zaščitnih folij. Cene se gibajo od deset do 30 evrov, odvisno od vsebine. Preverite, kaj je v kompletu. Ali res potrebujete, na primer, dva velika valjčka? Za okrog deset evrov dobite tudi zaščitne folije z zadrgo za vrata, ki omogoča odpiranje in prehod. Uporabna je kombinacija samolepilnega traku in zaščitne folije različnih širin. Cena je okrog sedem evrov, z eno potezo pa nalepite zaščitni trak in namestite zaščitno folijo, kar je sicer zamudno opravilo.

Cene posameznih izdelkov se med trgovinami nekoliko razlikujejo, a ko seštejemo celotno košarico, večjih razlik ni. Postrežba je bila povsod zadovoljiva, največ informacij so, pravijo pri ZPS, dobili v Mavrici, najbolj skromno in najmanj zavzeto so jih postregli v Obiju. A če veste, kaj potrebujete, izberite najbližjo trgovino za domače mojstre.

Cenovni okvir tako imamo, prav tako so pri ZPS opisali potrebne pripomočke oziroma postopek izbiranja slikopleskarja. Vsekakor pa naj pri odločitvi vloge ne igra le cena. Dobro premislite tudi, koliko časa imate na voljo, koliko potrpljenja in nenazadnje tudi odrekanja, ki bi ga v zameno zahtevala cena slikopleskarja. Za konec pa na ZPS svetujejo še, da si pridobite več ponudb različnih izvajalcev, saj so razlike lahko tudi do sto odstotkov, da prekrivnost barve izberite glede na umazanost sten, za boljši oprijem barve stene najprej premažite z emulzijo ter orodje po uporabi vedno operite, da ga boste lahko ponovno uporabili.




Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE