Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Kako do uporabnega dovoljenja za starejšo večstanovanjsko hišo

Bralko zanima, ali je pametno iti v nakup stanovanja, ki je v hiši s tremi stanovanji, vendar ima gradbeno dovoljenje za dvostanovanjsko hišo. Banka namreč za odobritev kredita zahteva izjavo, da bodo v roku enega leta pridobili uporabno dovoljenje.
Foto: Andrii Yalanskyi/Shutterstock
Foto: Andrii Yalanskyi/Shutterstock
7. 7. 2021 | 07:32
22. 10. 2024 | 14:45
8:26

Pozdravljeni.

Zanima me, ali je pametno iti v nakup stanovanja, ki je v hiši s tremi stanovanji, vendar ima gradbeno dovoljenje za dvostanovanjsko hišo. Hiša je zgrajena 69. Leta, torej pred letom 98, in naj bi se jo dalo legalizirati kot objekt daljšega obstoja, ker se ne gleda gradbeno dovoljenje in prostorski akti. Stanovanje je bilo ravnokar etažirano. Banka kredit odobri, vendar z izjavo, da v roku 12 mesecev priložimo uporabno dovoljenje? Ali je možno v tem času to urediti in kakšen je strošek?

Hvala za odgovor.

bralka

---

Lep pozdrav,

zanima me, kako do uporabnega dovoljenja za 3-stanovanjsko hišo, zgrajeno leta 1964, v kateri bivam, vpisana v zemljiško knjigo, etažna v fazi izvedbe.

Lp, Vida


Vida in bralka
Stroški v zvezi z legalizacijo običajno znašajo nekaj tisoč evrov

Spoštovana bralka in ga. Vida, spet sta tukaj podobni vprašanji, ki se nanašata na pridobitev uporabnega dovoljenja. Vprašanj na temo »uporabno dovoljenje« je pred kratkim prišlo kar nekaj.

Ga. Vida želi priti do uporabnega dovoljenja za trostanovanjsko hišo, ki je bila zgrajena leta 1967, vpisana je v zemljiško knjigo, očitno pa je v postopku vpis etažne lastnine.

Bralko pa zanima, ali je varno kupiti stanovanje v trostanovanjski hiši, ki je bila zgrajena leta 1969 kot dvostanovanjska. Ta stavba pa je ravnokar vpisana v kataster stavb. Bralko zanima, v kolikšnem času lahko uredijo zadevo in kolikšen je strošek, banka namreč pričakuje, da bodo v enem letu to uredili.

Kot smo že nekajkrat pisali, je možnost pridobitve uporabnega dovoljenja po zakonu v primeru, da je bila stavba zgrajena, v uporabi ter enake namembnosti pred 1. 1. 1967. V takem primeru lahko ga. Vida pridobil potrdilo o domnevi uporabnega dovoljenja, skladno s 118. členom gradbenega zakona, ki povzema določila predhodnega Zakona o graditvi objektov (ZGO-1) v 197. členu. Ta v 197. členu določa, kateri objekti imajo uporabno dovoljenje po zakonu. Stavba mora biti tudi vpisana v kataster stavb, ga. Vida pove, da je to v pripravi. Torej je treba počakati, da bo stavba pravnomočno vpisana v kataster ter potem vložiti zahtevek za pridobitev uporabnega dovoljenja po zakonu na pristojni upravni organ. Upravni organ bo najbrž zahteval, da se dokaže, da je stavba dejansko zgrajena pred 1. 1. 1967 in da je bila od nastanka enake namembnosti in v uporabi.

Za dokazilo o času nastanka se velikokrat uporabljajo zračni posnetki v času pred 1. 1. 1967. Strošek pridobitve uporabnega dovoljenja po tem sistemu znašajo strošek takse in strošek pridobitve dokazne dokumentacije.

Če bo vloga popolna, ponavadi postopek ne traja dolgo, uporabno dovoljenje boste dobili morda v enem mesecu.

Bralka je ugotovila, da je stanovanje, ki ga želi kupiti v stavbi, kjer gre za neskladno uporabo. Ugotovila je tudi, da bi lahko legalizirali objekt z dovoljenjem za objekte daljšega obstoja, saj se na stavbi po 1. 1. 1998 niso spremenili gabariti in namembnost. Ta stavba pa je vpisana v kataster stavb in postopek za legalizacijo po 117. členu gradbenega zakona se lahko prične. V tem primeru ni treba izkazati, da stavba izpolnjuje bistvene zahteve, niti da ustreza predpisom oz. da je skladna s prostorskimi akti. Dovoljenje za objekt daljšega obstoja se lahko pridobi za objekt, ki je bil zgrajen brez gradbenega dovoljenja pred 1. 1. 1998 in od tega datuma obstaja v enakem obsegu in bistveno enake namembnosti na istem mestu in je, če gre za stavbo, evidentiran v katastru stavb.

Postopek legalizacije lahko izpelje bralka sama, lahko pa tudi koga pooblasti. Vlagateljica ali vlagatelj mora izpolniti pogoj, da je lastnik. Pripraviti bo morala tudi posnetek obstoječega stanja, ki vsebuje tloris, prerez in dimenzije objekta, pri stavbah tudi pogled in tlorise vseh etaž z osnovnimi merami prostorov ter seznamom prostorov s površinami. V postopku bo preverjeno, ali je bil za predmetno nepremičnino v celoti poravnana komunalni prispevek. Pomembno dokazilo je tudi dokazilo o daljšem obstoju stavbe, kar predstavlja običajno zračni posnetek pred 1. 1. 1998.


Veljajo pa pri tem tudi nekatere izjeme, ko dovoljenja za objekt daljšega obstoja ni mogoče pridobiti. Dovoljenje za objekt daljšega obstoja se ne izda, če gre za nevaren objekt, za katerega je bil izrečen inšpekcijski ukrep.

Prav tako je treba plačati pred pridobitvijo dovoljenja za objekt daljšega obstoja nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo. Zakon omogoča, da se ta globa lahko plača v obrokih, in ko se plača prvi obrok, če je odobreno obročno odplačevanje, se dovoljenje lahko izda. Pomembno za bralko v tem postopku je tudi, da stranski udeleženci lahko nasprotujejo samo dejstvom, da so morda gabariti objekta drugačni, da je drugačne namembnosti, kar se je morda zgodilo po 1. 1. 1998.

Druga pomembna zadeva v zvezi s tovrstnim pridobivanjem dovoljenja za objekt daljšega obstoja je, da tako dovoljenje velja pogojno in ga pristojni upravni organ za gradbene zadeve lahko razveljavi na zahtevo vlade ali občine brez odškodninske odgovornosti. Zaznamba pogojne veljavnosti dovoljenja za objekt daljšega obstoja se po njegovi pravnomočnosti vpiše v zemljiški kataster. Vpis predlaga pristojni upravni organ za gradbene zadeve po uradni dolžnosti.

Za stavbe, ki imajo dovoljenje za objekt daljšega obstoja, se šteje, da niso nelegalen ali neskladen objekt in da imajo v času veljavnosti dovoljenja uporabno dovoljenje.

Vsi stroški v zvezi s tako legalizacijo običajno znašajo nekaj tisoč EUR, višina stroška je odvisna od velikosti in namembnosti objekta in dejstva, ali se morda tak objekt nahaja v varovalnih območjih.

Si je pa za časovno izvedbo treba rezervirati dovolj časa. Na upravnih organih so mnenja, da legalizacije v nobenem primeru niso kakšna prioritetna zadeva, zato se običajno lotevajo zadeve res počasi. Časovni okvir izvedbe postopka je običajno med pol in eno leto po oddaji vloge na upravni organ.

Veliko sreče želim obema pri rešitvi vajinih zadev!

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine