Vrtovi počasi menjajo barve in videti je vse več rumenih, oranžnih in rdečih odtenkov. Seveda govorimo o listju, cvetijo namreč le še tiste najbolj vztrajne in proti mrazu odporne rastline. To pa seveda ne pomeni, da si notranjosti svojih domov v tem času ne moremo okrasiti s cvetjem. Na tržnicah in v cvetličarnah je še vedno mogoče dobiti čudovite šopke, lahko pa prostore dekoriramo tudi s suhimi cvetlicami. Te so v zadnjem času izjemno trendi, zato spodaj opisujemo postopek, kako čudovite suhe šopke pripraviti kar doma.
Cvetove s trdnim steblom lahko sušimo kar v prazni vazi, če je prostor le dovolj suh. Sicer pa je najbolje, da cvetje sušimo obrnjeno s cvetom navzdol. Kako od cvetlice na vrtu do suhega šopka na kuhinjski mizi, preverite spodaj.
Če bomo sušili domače rastline, ali pa se bomo ponje odpravili na bližnji travnik, je pomembno, da si priskrbimo ostre škarje. Najboljši čas za rezanje cvetja, če ga želimo posušiti, je dopoldan oziroma zjutraj, ko se rosa že osuši. Izberite tiste cvetove, ki še niso povsem odprti. V nasprotnem primeru se bo cvet med sušenjem še dodatno odprl in cvetni listi bodo odpadli. Ko cvetove odrežete, odstranite tiste dele rastline, ki jih za šopek ne boste potrebovali. Odrežite liste, saj bodo ti, ko se roža posuši, postali izjemno drobljivi.
Cvetje lahko sušite posamično ali v manjših šopkih. Če se odločite za drugo možnost, jih skupaj povežite z zobno nitko ali pa čisto tanko vrvjo iz jute. Slednjo napeljite tudi od stene do stene v suhem, hladnem in čim temnejšem prostoru in cvetlice nato s cvetovi navzdol obesite nanjo. Če imate možnost prezračevanja oziroma kroženja zraka, toliko bolje. Uporabite lahko ventilator ali klimo in tako preprečite, da bi se cvetlic lotila plesen.
In kako vemo, kdaj so rože dovolj suhe? Brez skrbi, opaziti bo. Sicer pa nežne travniške rastline potrebujejo kakšen dan ali dva sušenja, večje cvetke pa tudi po več tednov.