29. 9. 2019 | Besedilo: T. S. P.
naravna svetloba, Rebecca Atwood, sijalke, ogledala, notranja oprema
Kako opremiti sobo, v katero pride manj naravne svetlobe
29. 9. 2019 | Besedilo: T. S. P.
naravna svetloba, Rebecca Atwood, sijalke, ogledala, notranja oprema
Oblikovalka tekstila Rebecca Atwood v svoji knjigi Color is Alive (Barva je živa, op. p.) svetuje, kako opremiti sobo, ki je bolj temna in nima veliko virov naravne svetlobe. Atwoodova svetuje, da v sobo vnesemo čim več virov svetlobe, najdemo za ambient primerna svetila, smo ustvarjalni pri izbiri barv in uporabimo ogledala.
Plasti svetlobe
Če v sobi nimamo dovolj virov naravne svetlobe, ga opremimo z več viri umetne. Uporabimo več plasti: ambient (na stropu), delo (luč za branje, luč nad kuhalno ploščo) in poudarek (luč nad umetniškim delom ali dekoracijo, polico za knjige itd.). Z več viri umetne svetlobe bomo lahko prilagajali moč osvetlitve prek dneva in glede na dejavnost.
Prave sijalke
Prava luč z napačno sijalko je neuporabna. Atwoodova svetuje preizkus različnih možnosti preko dneva. Izbirate lahko med belo svetlobo, toplo belo ali toplo (bolj rumeno).
Ustvarjalnost pri izbiri barv
V sobi z manj naravne svetlobe lahko izbirate barve, za katere sploh niste vedeli, da obstajajo. Čeprav naj bi bela barva povečala prostor, Atwooda svetuje, da se je izogibate. Zidovi bele barve v temnejši sobi bodo videti umazani, zato raje izberite različne odtenke sive ali pa rumeno-zelene, modro-zelene in kakšne temnejše (npr. temno vijoličasto).
Mat je prava izbira
Atwoodova svetuje, da v sobah z manj naravne svetlobe izbiramo pohištvo mat barve. Več virov umetne svetlobe bi pri barvi visokega sijaja lahko povzročilo neugodno odbijanje svetlobe.
Ogledala
Najboljši način za večji vnos naravne svetlobe je z ogledali. Poleg ogledala pa v sobo vnesite še beli poudarek.