7. 4. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Kako pretentati možgane v spomladansko čiščenje
7. 4. 2018 | Besedilo: T. S. P.
Če vam je všeč ideja o spomladanskem čiščenju, vendar se vam upira delo, to ni le konstrukt v vaši glavi. Odlašanje z delom – kot na primer spomladanskim čiščenjem – je samo način, na katerega se branijo vaši možgani, pojasnjuje profesor psihologije in nevroznanosti dr. Randall O'Reilly z univerze v Coloradi.
Povezave v naših možganih spremljajo napredek. Ko se lotimo projekta, mu sledijo tudi naše misli. Če pozitiven izid ni zadovoljen, so možgani zelo previdni pred samim začetkom, je pojasnil O'Reilly. »Možgani so zelo racionalni. Naj vložim čas in energijo v čiščenje hiše? Ali naj počnem nekaj, kar mi bo zagotovilo takojšen užitek? Možgani so optimizirani tako, da iščejo užitek, izbruh dopamina, zato je skrivnost, zakaj se lotimo spomladanskega čiščenja,« je še dodal. Odgovor morda tiči v ljubezni do reda. Iz istega razloga naj bi se ljudje lotili pisanja seznamov, na katerih lahko odkljukajo dosežke. Vsakič, ko opravimo neko stvar, se nam v možganih sprosti dopamin ali hormon sreče.
»Ko sedimo in razmišljamo, ali bi se lotili spomladanskega čiščenja, naši možgani tehtajo užitek, ki izvira iz organiziranja stvari, in trud, ki ga bomo morali vložiti,« je pojasnil O'Reilly. Da bi se čim hitreje lahko lotili pospravljanja, moramo svoje možgane na nek način pretentati. To storimo z manjšimi in lažjimi zadolžitvami, ki jih opravimo hitro in v kri sprostimo nekaj dopamina. Nato sledijo večje naloge.
O'Reilly še svetuje, da si ne naložimo preveč dela, sicer se ne bomo spravili k čiščenju. Ko opravimo prve zadolžitve, začnimo s težjimi, dokler ne bomo več občutili odpora. »Ne obremenjujte se preveč. Sprejmite, da je organizirati zmedo težko in da imajo vsi enake težave,« je še dodal.