Zaradi spremenjenih pralnih navad, kot so redno pranje perila pri nizkih temperaturah, neustrezna pralna sredstva ali njihova prekomerna uporaba, se nečistoče, ki se nabirajo v pralnem stroju, vse težje izpirajo same. Ker se umazanija nalaga v notranjosti stroja, namesto da bi se izpirala, to privede do nastanka neprijetnih vonjav. Vzrok zanje so vodni kamen, maščobe, umazanija, plesen, bakterije in glivice, ki jim ustrezajo topla, temna in vlažna mesta, pa tudi ostanki pralnih sredstev in mehčalca.
Zaradi tega perilo, ki je sicer normalno oprano in posušeno, ob prvem stiku z vlago začne oddajati neprijeten vonj. Pojavi se občutek, da perilo ni dobro oprano, a pravi razlog so bakterije v pralnem stroju.
PREBERITE ŠE: KAKO DOLGO LAHKO MOKRO PERILO PUSTIMO V STROJU?
Da bi se znebili neprijetnega vonja ali preprečili njegov nastanek, je treba stroj redno čistiti. Če ima pralni stroj v naboru funkcij samočistilni program, ki poskrbi za čist boben in omogoča pranje pri nizkih temperaturah z neagresivnimi pralnimi sredstvi brez fosfatov, ga enkrat mesečno očistite z uporabo omenjenega programa.
Drugi način je, da v prazen stroj vlijete pol litra navadnega alkoholnega kisa in pol kilograma morske soli, nato pa uporabite program za bombaž pri 95°C.
Tretji način, da omilite neprijeten vonj perila, je, da belo perilo enkrat do dvakrat na mesec operete na 95°C ob polovičnem polnjenju. Še bolje je, če zavrtite prazen boben pri visoki temperaturi, saj tako voda laže doseže tudi najvišje točke kadi in učinkovito uniči bakterije, ki se tam zadržujejo. Učinek lahko še izboljšate, če dodate manjšo količino pralnega sredstva.
Poleg čiščenja samega pralnega stroja ne pozabite mesečno čistiti tudi: