Kako urediti delovni kotiček za šolarja

Marsikdo v teh dneh še uživa na zasluženem dopustu, nekateri pa čas počitnic izkoristijo tudi za domača opravila ali prenovo prostorov. V družinah, v katerih bo otrok čez nekaj tednov sedel v šolske klopi, je v tem času aktualno načrtovanje nove zasnove otroške sobe. Pozanimali smo se, na kaj je treba paziti pri postavitvi pisalne mize.

Sodobno pohištvo za otroške sobe je zanimivo oblikovano in zelo prilagodljivo, tako da je mogoče z njim ustvariti prijetne kotičke za spanje, učenje in igranje. Dobro načrtovana otroška soba bo zasnovana tako, da bo rasla z otrokom in z majhnimi posegi omogočala spremembe, ki jih narekuje odraščanje.

Nastavljiva delovna miza

Umestitev delovnega kotička je del celostne zasnove otroške oziroma mladinske sobe, ki se načrtuje hkrati z urejanjem drugih delov doma. Veliko sestavov za otroške sobe že vključuje pisalno mizo. Možnosti, kako bo ta postala del sobe, je veliko. Poleg samostojno stoječih različic obstajajo pohištveni sklopi, v katerih je, na primer, postelja na pogradu, pod njo prostor za pisalno mizo, zraven pa je še manjša omara za oblačila. Takšna rešitev je primerna za manjše prostore. Prav tako imajo pisalne mize lahko že vgrajene predalnike ali odlagalne poličke, večina pa jih je prilagojenih za delo z računalnikom. Ne glede na to, za katero različico se odločite, je zlasti priporočljivo, da je nastavljiva po višini. Otrok v tem obdobju raste, zato je to pomembna funkcija delovne mize v njegovi sobi.

Sicer pa pri izbiri in velikosti lahko upoštevamo pravila, ki veljajo tudi za delovne prostore odraslih. Idealna miza je dolga 160 centimet­rov in široka najmanj 80 centimetrov. Če bo na njej tudi računalnik, je takšna širina skoraj nujna, saj zagotavlja primerno razdaljo med očmi in zaslonom računalnika, ki mora biti vsaj 50 centimetrov. Za primerno držo mora biti zgornji rob zaslona v višini oči ali malo niže.


Naložba v kakovosten stol se obrestuje

Nekaterim kosom pohištva je pametno nameniti več pozornosti in tudi denarja, na primer postelji (zlasti ležišču) in delovnemu stolu. Dober ergonomski stol omogoča različne nastavitve, s katerimi se ga da optimalno prilagoditi tako odraslim kot otroku. Te nastavitve so višina sedenja, globina sedišča, trdota zibanja naprej in nazaj, višina ledvene opore ali hrbtnega naslona, višina vzglavnika, širina in višina naslonov za roke. Po mnenju strokovnjakov, ki se ukvarjajo z ergonomijo, je osnovni ergonomski stol z glavnimi nastavitvami smiselno kupiti okrog sedmega leta otrokove starosti. Ergonomski stol za šolarja (osnovnošolca) je lahko manjši ali pa omogoča dodatno prilagajanje višine. Zadoščajo že osnovne nastavitve višine sedenja, globine sedišča in trdote zibanja. Običajno je lažji in konstrukcijsko preprostejši.

Ob koncu osnovne ali v začetku srednje šole pa otroku lahko namenimo ergonomski stol za odrasle. Pomembno je, da je primerno velik in da omogoča osnovne prilagoditve teži in velikosti šolarja, pa tudi zibanje stola naprej in nazaj, saj je to najpogostejše gibanje med učenjem in delom pri mizi ali za računalnikom.

!!galerija!!


Pogled skozi okno

Poleg naštetega so v otroški sobi pomembne kontrastne barve, bogate teksture in veliko svetlobe. Okno naj bi bilo ob delovni mizi, saj ima otrok tako možnost pogleda v dal­javo, s čimer si sprosti oči. Spodnji rob okna naj bo zato dovolj nizko, da omogoča po­gled iz sedečega položaja. Pisalno mizo je najbolje postaviti tako, da pada svetloba nanjo z leve strani, če je otrok desničar, in obratno, da preprečimo senčenje. Hkrati je treba paziti, da ne bo odsevala na zaslonu računalnika.

Poleg naravne svetlobe potrebuje otrok v svoji sobi tudi več virov umetne osvetlitve. Za osrednjo poskrbite s svetili na stropu ali stenah, za ambientalno z lučkami ob postelji in na policah. Osvetlitev delovne mize zahteva več premisleka. Za to se uporabljajo svetila, ki imajo usmerjen močnejši snop svetlobe. Pri tem je znova pomembno, da se ne blešči v oči in ne odbija od zaslona računalnika. Izberete lahko namizna svetila, namenjena za delovne prostore, ki bodo pravilno in dobro osvetlila pisalni kotiček šolarja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE