Letos so mnogi običaj postavljanja božičnega drevesa (ali novoletne jelke) na božični večer odločno prehiteli. Pretekli meseci so se mnogi odločili, da si bodo letos praznike z okrasitvijo pričarali čim prej. Kdaj pa je čas, da božično drevo podremo in pospravimo? Običaji po svetu so različni …
Po krščanski tradiciji velja, da je za podiranje božičnega drevesa primerna dvanajsta noč po božiču.
Na praznik sv. treh kraljev ali 6. januarja naj bi odstranili vse okraske, lučke in jih pospravili. Nato sledi še podiranje smreke, ki jo lahko, če je naravna, odpeljete v zbirni center (kot zeleni odrez) ali pokurite v peči. Če imate umetno, pa jo preprosto pospravite v bližino okraskov.
V Sloveniji velja običaj, da novoletno smrečico podremo 6. januarja, medtem ko jaslice pustimo vse do svečnice, 2. februarja. Na dan bogu posvečenega življenja je praznik blagoslavljanja sveč oziroma praznik luči.
Druga, manj znana tradicija, narekuje, da božično drevo oziroma novoletno smrečico podremo na silvestrovo tik pred polnočjo. Vraževerni namreč verjamejo, da novoletna smrečica, ki še vedno stoji 1. januarja, prinaša nesrečo.
Britanska kraljica je svojo novoletno smrečico podirala šele 6. februarja, na dan obletnice smrti očeta Jurija VI. Slednji je umrl leta 1952 v Sandrighamu, kjer je kraljeva družina tradicionalno preživljala božično-novoletne praznike.
Kraljica je v Sandringhamu praviloma ostala do 6. februarja in dekoracije pospravila šele, ko se je vrnila v Buckinghamsko palačo. Leta 2021 so to tradicijo prekinili zaradi pandemije novega koronavirusa.
Veliko Slovencev se drži običajev in božično drevo pospravi 6. januarja ali 2. februarja. Drugi pa se pospravljanja lotijo že takoj po novem letu, saj večina naravnih dreves po enem mesecu v toplih domovih že izgublja iglice.
Kdaj pa se pospravljanja lotite vi?