Po ustaljenih vzorcih bivanja beremo v naslanjaču ob stoječi luči v dnevni sobi in se prhamo v kopalnici, zdaj pa lahko to počnemo ravno obratno ali sočasno. Instalacija Nenda, ki so jo predstavili skupaj z instalacijo oblikovalk iz švedske oblikovalske skupine Front, je del projekta, s katerim podjetje Axor Waterdream raziskuje prihodnost opreme v kopalnici. Če se ozremo po sodobnih smernicah za opremljanje kopalnic, ta zamisel niti ni tako presenetljiva, osupne pa dejstvo, da je izvedljiva. Nove kopalnice so namreč podobne dnevnim sobam. Velik prostor z leseno talno oblogo, stenami, popleskanimi v izbrano barvo, z udobno zofo ali počivalnikom, stoječo lučko za branje – oprema, ki bi lahko opisala dnevno sobo, a gre pravzaprav za kopalnico. Seveda so tu še prha, kad in umivalnik. Elementi, ki pričajo, da gre za kopalnico.
Kopalnica je v zadnjem desetletju doživela precej sprememb. Postala je večja in enakovredna drugim delom stanovanja ali hiše. Zasnova opreme je celostna, to poudarjajo tudi proizvajalci pohištva in kopalniške keramike. Ni dovolj, da izberemo umivalnik, kad, prho in nekaj omaric, ne smemo pozabiti niti na osvetlitev ter na splošno ozračje, ki bi ga želeli v tem prostoru. V sklopu kopalniške opreme recimo proizvajalci ponujajo možnost barvne osvetlitve, ki ustvari prijeten ambient za sprostitev ali zgolj prhanje in umivanje, nekaj topline lahko vnese tudi les. Na prvem mestu je udobje. Kopalnicam se odmerja več površine kot nekoč, a vseeno so pogosto še vedno precej majhne.
Ne glede na velikost v njih poleg bele barve prevladujejo naravni odtenki, kot so odtenki različnih vrst lesa in kamna. Tla so obložena z naravnim lesom, medtem ko na stenah oblikovalci vse pogosteje opuščajo keramiko in si jih zamislijo zgolj prepleskane v različne umirjene barve ali obložene s tapetami.
Umivalniki so največkrat zaobljenih linij in prostostoječi. Pri tem kosu opreme je še vedno dokaj pogosta izvedba na pultu, medtem ko je kad lahko vgrajena v nekakšen lesen podij. Pri barvah skoraj ni izjem, prevladuje bela. Medtem ko pulte, na in v katere so vgrajeni umivalniki, tu in tam obarvajo v kakšen živahnejši odtenek, recimo rumenega ali modrega.
Kadi in prhe so na videz minimalistične, a v resnici se za izčiščenimi tehnološkimi dodatki skriva veliko funkcij, od masažnih šob do različnih prh, barvne terapije in seveda možnosti savnanja. Po obliki so tudi kadi lepo zaobljene in velike, mnogokrat prostostoječe, sredi prostora. Kabine za prhanje so skladno z drugimi kopalniškimi kosi nevpadljive, skoraj nevidne, ograjene z ravnimi steklenimi stenami. Na splošno je poudarek na udobju, zaobljenih oblikah ter užitkih, povezanih z vodo.
Občutek razkošja v kopalnici prav tako vzbuja osvetlitev. Tudi tej se namenja veliko več pozornosti kot nekoč, kar so zlasti omogočila LED-svetila, ki se jih da uporabiti na nešteto načinov. Lahko so vgrajena v strop, steno, okrog ogledala, pod prho, v omarice. V kopalnici po zadnjih smernicah ne smejo manjkati drobni dodatki, ki dodajo izčiščeni opremi nekaj pestrosti. To so okrasni predmeti, ki bi lahko bili tudi v dnevni sobi, druga možnost so dodatki, ki imajo svojo funkcijo. Lepo oblikovani lončki za ščetke, posodice za milo, nenavadni stoječi obešalniki za brisače, dizajnerski radiatorji.
Kadar je govor o kopalniški opremi, se vse pogosteje omenjajo tudi trajnostne rešitve, ki spodbujajo odgovorno rabo vode. Tu gre za vprašanje povprečnega pretoka vode v sodobnih armaturah. Ta je pri večini sodobnih armatur sedem litrov na minuto, medtem ko se nekateri proizvajalci lahko pohvalijo tudi zgolj s tremi litri in pol na minuto.