Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Lesena fasada

Tomaž Škerlep
18. 9. 2017 | 13:21
15. 11. 2024 | 14:33
2:46
preko spletne strani

Sem pred izbiro sistema izolacije in postavitve fasade na svojo novo skeletno hišo. Imam skeletno hišo 9,5 x 7,5 m iz 18-cm lepljencev. Zanima me ali bi bilo primerno za fasado izbrati lesene smrekove brune debeline 5 do 7 cm z utorom. Te brune bi pribil neposredno na skeletno konstrukcijo, pod njo bi bila paropropustna folija, med tramovi 18 cm kamene volne. Z notranje strani bi potem to zaprl z OSB3 ali LSB ploščami, prek katerega bi naredil 5 x 5 cm morale za inštalacijski kanal in na to zaključni sloj mavčnokartosnkih plošč ali leseni zaključni sloj.

Vem, da se za lesene fasade naredi tudi zračni most, ki pa se, če prav razumem, uporablja pri tanjših lesenih fasadah. Sam bi rad, da fasada opravlja tudi izolacijsko vlogo, zato me predvsem skrbi, ali je primerno neposredno pritrjevanje na skeletno konstrukcijo.

Zahvaljujem se vam za odgovor in vas lepo pozdravljam.


Tomaž

Po pravih stroke mora biti lesena fasadna obloga prezračevana. Predvsem zato, da se les po padavinah lahko čim prej posuši in da morebitna, skozi obloga zatekla voda, lahko odteče po vetrni zapori navzdol, pozimi pa vodna para ne kondenzira za oblogo. Če lesena obloga ni zračena, lahko pride do zijanja lesa, pa tudi trajnost takšne obloge je manjša. Menim, da je z bruni, ki so razmeroma debela, takšno izjemo, kot jo predlagate, dejansko možno izvesti, vendar samo pod pogojem, da gre za pritlično oz. največ enonadstropno hišo z dovolj širokimi napušči, tako da fasadna obloga praktično nikoli ne bo izpostavljena padavinam. Izračun difuzije, narejen v skladu s pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbah kaže, da je takšna konstrukcija difuzijsko ustrezna, vprašanje pa je, če ne bi bilo bolje namesto OSB plošč (podatka o difuzijski upornosti za LSB plošče nimamo) vgraditi še kakšno močnejšo parno zaporo, tako da sploh ne bi prihajalo do kondenzacije vodne pare pod fasadno oblogo. Glede nato, da praktičnih izkušenj s takšnimi konstrukcijami sami nimamo veliko, predlagam, da se o izvedbi neprezračevane lesene fasade posvetujete še s strokovnjaki, ki se praktično in teoretično ukvarjajo z lesenimi hišami.



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine