Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Majhne kopalnice: Ni prostora za napake

Opremljanje kopalnic zadnje čase doživlja velike spremembe – iz prostorov za osebno higieno se spreminjajo v oaze sprostitve in razvajanja. A večina – predvsem tisti, ki živimo v blokih – o veliki in razkošni kopalnici, kakršne gledamo na sejmih in v revijah, lahko le sanja. Kako torej na nekaj kvadratnih metrih urediti majhno, a funkcionalno kopalnico?
Foto: arhiv sogovornikov in podjetij
Foto: arhiv sogovornikov in podjetij
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:52
6:22

Kopalnica je, kar zadeva ureditev, eden najkompleksnejših prostorov v stanovanju, sploh če smo omejeni na nekaj skromnih kvadratnih metrov površine, zato tukaj ni prostora za napake, iz izkušenj pove Jure Judež, vodja arhitekturne skupine Celovito.

Optimalna velikost je sicer nekje med pet in osem kvadratnimi metri površine – pet jih zadostuje za običajno organizacijo s kopalno kadjo ali prho, straniščem, umivalnikom, pralnim strojem in kakšno omaro, medtem ko lahko na osmih kvadratih poleg naštetega udobno razporedimo še bide, večjo omaro in sušilni stroj. Za razporeditev zgolj osnovnih elementov (umivalnik, stranišče, prha in omarica) pa zadoščajo že trije kvadratni metri površine. A bolj kot sama velikost sta po sogovornikovih besedah pomembna oblika prostora in položaj vrat in okna ter napeljav. »Ena najpogostejših napak je, da lastniki v želji po določenem kosu (denimo kotni masažni kopalni kadi) temu podredijo celotno kopalnico, ki zato postane nefunkcionalna in hkrati neizkoriščena,« opozarja Judež in poudarja, da izbor opreme prilagajamo prostoru.

Manj je več

Vsem tistim, ki se opremljanja ali prenove majhne kopalnice lotevate sami, Janja Brodar in Goran Rupnik iz podjetja Riba arhitekti svetujeta čim bolj izčiščeno zasnovo prostora in minimalistično oblikovano keramiko. Nekaj prostora prihranimo že z izbiro sanitarne opreme manjših mer – proizvajalci namreč ponujajo posebne serije elementov, ki so namenjeni prav za majhne kopalnice. Pralni in sušilni stroj, plinsko peč in podobne naprave je – če je le mogoče – priporoč­ljivo prestaviti v drug prostor – pralni stroj denimo lahko namestimo v kuhinjo ali pa ga skrijemo v omaro na hodniku, svetuje Judež. Prav tako pride prav, da se vrata kopalnice odpirajo navzven in ne v prostor, kakor je v navadi, saj potem prostor za njimi ostane neizkoriščen.

Tehnične zahteve in omejitve

Da bo gibanje nemoteno, je pri načrtovanju nujno upoštevati tudi nekatere normative, koliko mora biti prostora med posameznimi elementi. Kot povedo v ekipi Celovito, odmike med elementi določa 25. člen pravilnika o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj, ki narekuje, da mora biti pred opremo najmanj 70 centimetrov prostora, stranski odmik pa minimalno 20 centimetrov. To pomeni, da bi moralo biti denimo med umivalnikom in bidejem vsaj 40 centimetrov prostora, a po izkušnjah je v zelo majhnih kopalnicah pogosto treba narediti kak kompromis in razmik med elementi zmanjšati, vendar ta ne sme biti manjši od 20 centimetrov, pojasnjujeta Brodarjeva in Rupnik.

Shranjevalne površine

Ob pomanjkanju shranjevalnih površin je priporočljivo, da v kopalnici hranimo le kozmetiko in pripomočke za vsakdanjo uporabo, medtem ko denimo sveže brisače pospravimo drugje. Sogovornika nadaljujeta, da je v majhni kopalnici bolje imeti dobro umeščeno omarico kot odprte police, saj tako ostane vizualno manj obremenjena. Seveda pa ne smemo že tako majhnega prostora preveč napolniti z omarami. Judež svetuje, da ga izkoristimo tudi po višini in omaro postavimo pod umivalnik, nad pralni stroj ali nad stranišče.

Kopalna kad ali prha

Pri odločitvi, ali bomo imeli v kopalnici prho ali kopalno kad, poleg velikosti in oblike prostora pomembno vlogo igrata tudi življenjski slog in starost uporabnikov. Kad v majhnem prostoru zavzame velik del tal in ga bolj zapolni, zato se hitro pojavi občutek utesnjenosti. Če smo se pripravljeni odreči kadi, bo majhna kopalnica delovala prostornejša. Po Judeževih besedah so v tem primeru dobra rešitev predvsem sodobne prhe s talnim odtokom, saj zaradi prozorne steklene stene dobimo občutek, da je prostor večji. Brodarjeva in Rupnik pa kot eno od možnosti predlagata tudi rešitev, pri kateri se pršna kabina, ki je lahko tudi polkrožna, nadaljuje v zidno polico. »Ob eni od ravnih stranic namestimo kabino denimo 35 centimetrov stran od stene, kjer nam keramičar naredi klop, proti prostoru pa steno enake globine. Tako dobimo nadvse uporabno poličko za sedenje in odlaganje, hkrati pa lahko bolj prosto premikamo roke.«

Barve in vzorci

Sogovorniki so si enotni, da v majhni kopalnici najbolje deluje enotna površina – tako na stenah kot na tleh, in sicer v svetlih ali pastelnih tonih. Na občutek prostornosti vpliva denimo tudi format keramičnih ploščic – za majhne prostore veliki formati niso primerni, prav tako želenega učinka ne bomo dosegli s preveliko površino ploščic majhnega formata, saj te zaradi veliko detajlov (vzorcev in fug) ustvarijo vtis nasičenosti. Ploščice zadnje čase vse pogosteje nadomeščajo drugi materiali, denimo vodoodporne barve in zaključni premazi na cementni osnovi, ki zagotavljajo enako zaščito pred vodo, a nimajo stikov in fug kot ploščice, zato so tudi preprostejši za vzdrževanje. Prostor pa lahko optično povečamo še z nekaj preprostimi triki, recimo uporabo večjih ogledal, pravilno in zadostno osvetlitvijo, enobarvnim pohištvom in s tem, da matirano steklo na pršni kabini zamenjamo s prozornim.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine