Obstaja mnogo načinov, kako pozimi lahko ogrevamo svoj dom, med njimi so še vedno zelo priljubljeni kamini in peči, za katere pa seveda potrebujemo tudi ustrezno gorivo. To so seveda lesena drva, katerih zalogo je treba pripraviti še preden pritisne mraz. Da bo držala celo kurilno sezono, pa je pomembno tudi, da drva pravilno shranjujemo.
PREBERITE ŠE: DIMNIKARJI: NA RAČUN DRAŽJIH ENERGENTOV VEČ OGREVANJA NA DRVA IN VEČ POŽAROV
Še preden se lotimo shranjevanja drv, moramo poskrbeti, da je les čim bolj suh. Vlažna drva namreč ne gorijo dobro, ustvarjajo več saj kot sicer in lahko zelo onesnažujejo dimnik. Idealna vlažnost lesa za kurjavo je 20 odstotna. To dosežemo z dolgim obdobjem sušenja, ki naj traja najmanj šest mesecev. Če pa kupimo že pripravljena drva, bodo ta navadno že pravilno osušena, zato je pomembno, da jih shranimo tako, da jih ne napade vlaga.
Za optimalno sušenje je pomembno, da drva pravilno spravimo. Postavimo jih na ravno podlago kot je na primer paleta, da se ne bodo dotikala tal. To omogoča zračenje spodnjega dela drv, kar ohranja suhost in preprečuje nabiranje vlage. Drva naj bodo postavljena pod nadstrešek ali streho, da so zaščitena pred dežjem in snegom, vendar naj bodo še vedno izpostavljena zraku in soncu. Zato je pomembno, da kritina oziroma ponjava, s katero jih bomo prekrili, ne sega do tal.
Pri shranjevanju drv je pomembna tudi pravilna razporeditev. Najstarejša drva postavimo na sprednjo stran in nova drva na zadnjo stran. Tako bomo vedno porabili najprej stara drva in preprečili, da bi se v njih nabrala vlaga. Zalogo drv med letom preverjajte. Če so jo slučajno napadli škodljivci ali plesen, boste tako lahko še pravočasno ukrepali.
PREBERITE ŠE: LESNA BIOMASA: OGREVALNI VIR, KI IMA VELIKO PREDNOSTI