Naravna čistila za odprti kamin
Do čistega kamina najhitreje pridemo s kupljenimi čistili, ki pa so lahko nevarna, če pridejo v stik s kožo in očmi, hkrati pa škodljiva za okolje. Preden se odločite za nakup kemičnih čistil, preizkusite še doma narejena čistila, ki so okolju prijazna in tudi cenejša, njihov učinek pa naj bi bil zadovoljiv, poročajo na Apartment Therapy.
Vinski kamen
Čiščenje z vinskim kamnom je najbolj učinkovito na manjših, od saj in dima umazanih površinah. V skledi zmešamo dve žlici vinskega kamna in malo vode, da dobimo mešanico, ki je podobna pasti. To namažemo na umazano površino in pustimo od 5 do 10 minut. Obrišemo s krpo, ki smo jo prej namočili v toplo vodo, in postopek ponovimo, če je potrebno.
Alkoholni kis
Če je vaš kamin starejši od 20 let, potem se uporabi alkoholnega kisa raje izognite.
V razpršilki v enakem razmerju zmešajte alkoholni kis in vodo. Po tem, ko ste opeke v kaminu skrtačili, jih poškropite z mešanico kisa in vode. Počakajte nekaj minut in postopek ponovite. Ko so opeke še vlažne, vzemite krtačo in začnite drgniti od spodaj navzgor (izogibajte se sunkovitim potegom in raje krtačite s krožnimi gibi). Ko končate z drgnjenjem, opeko premažite s pasto iz sode bikarbone in vodo, da nevtralizirate kis.
Soda bikarbona in sredstvo za pomivanje posode
Od dve do tri žlice sredstva za pomivanje posode zmešajte s polovico skodelice sode bikarbone. Dobiti morate pasto, ki jo boste zlahka razmazali po opekah, zato boste morda morali dodati še več sredstva za pomivanje posode. Krtačo pomočite v mešanico in s krožnimi gibi drgnite umazano opeko. Po drgnjenju pustite nekaj minut počivati in nato čistilo odstranite s krpo in toplo vodo. Če je treba, postopek večkrat ponovite.