Črna magnetna različica v kombinaciji s pluto, tokrat s pridihom starega. Izdelava je hitra in preprosta. Okvir starega okna pa je nosilec zgodbe.
Potrebujemo:
1. Izmerimo velikost okvirja in glede na mere odrežemo dve lesonitni plošči, ki se lepo prilegata na notranji rob okvirja. Na plošči označimo, do kod potekajo prečne in vzdolžne letvice okvirja, ki površino razdelijo na šest delov. Vnaprej določimo, katere dele plošče bomo premazali z magnetnim premazom, katere z barvo za tablo in kje bomo prilepili pluto.
2. Okenski okvir za nekaj časa odložimo. Na suho in očiščeno ploščo s čopičem nanesemo vsaj tri sloje magnetnega premaza (tam, kjer želimo). Vsakič vmes počakamo, da se površina popolnoma posuši. Vsak naslednji sloj premaza nanašamo pravokotno glede na smer nanašanja prejšnjega sloja, da se železovi opilki tem bolje razporedijo po podlagi. Ko se premaz popolnoma posuši, postane vodoodporen. Magnetno podlago na koncu prebarvamo še s črno barvo za tablo.
3. in 4. Tiste dele, ki jih ne premažemo z barvo, prelepimo s pluto.
5. in 6. Plošči prilepimo na zadnjo stran okvirja in ju dodatno pritrdimo z žebljički. Polovici okvirja združimo z dvema ožjima letvicama, ki ju pritrdimo pod zgornjo in spodnjo zadnjo stranjo okvirja.
7. in 8. Potrebujemo le še risalne žebljičke in magnete, ki si jih lahko izdelamo tudi sami. Za popestritev table lahko izdelamo različno zelenjavo iz fimo mase. Okno obesimo na hodnik ali v jedilnico. Vsekakor imamo več možnosti, da ne bomo plačali zamudnine v knjižnici in da ne izgubimo kupončka s popustom za naslednji nakup v najljubši trgovini.
Tabla, na katero lahko pišemo, pripenjamo magnete, slike in sporočilca, ni nujno klasične pravokotne oblike. Lahko se malo pozabavamo in jo izdelamo v obliki starega kasetofona. Zvočnika tako postaneta tabli, v predalček za kaseto lahko odložimo razne manjše stvari (papirje, kuverte ...), za radio skalo zataknemo urnik, na gumb za iskanje postaj pa obesimo ključe ali kolajno s šolskega tekmovanja.
Potrebujemo:
1. Večji format (52 cm x 105 cm x 1,5 cm) vezane plošče prebarvamo z rdečo akrilno barvo. Nanjo prilepimo pluto (100 cm x 35,5 cm), približno 15 mm stran od spodnjega roba plošče. Pluta naj bo debela najmanj 5 mm, da bomo vanjo lahko zapičili risalne žebljičke.
2. Izrezani leseni okrogli plošči (premer 29 cm) premažemo z magnetnim premazom in nato še s črno barvo za tablo, tako kot pri tabli na prejšnjih straneh.
3. Obe plošči – zvočnika – nato pritrdimo na leseno podlago. Na plošči lahko z magneti pripenjamo sličice, sporočilca ali s kredo zabeležimo tisto, česar ne smemo pozabiti.
4. Za izdelavo predalčka za odlaganje raznega materiala potrebujemo štiri 16 cm dolge letvice (2 cm x 1,5 cm) in manjšo leseno ploščo. Z vrtalnim strojem izvrtamo luknjo v letvico 2 cm od spodnjega roba. Enako naredimo še z drugimi tremi. Dve letvici položimo drugo ob drugo in skozi obe luknji z notranje strani vstavimo vijak. Ob zunanji letvici ga privijemo z matico. Notranjo letvico z zadnje strani na spodnjem robu rahlo zaoblimo, da bo lahko pod kotom odmaknjena od podlage. Enako pripravimo še drugi par letvic. Na zaobljeni letvici, ki sta premični in nista pritrjeni na podlago, nalepimo izrezano leseno ploščo (0,5 x 22 x 16 cm). Ploščo nalepimo na prednjo stran letvic in jo poravnamo z robovi. Manjšo odprtino med gibljivo in osnovno ploščo zapremo s kosom blaga, tako da polovico blaga prilepimo na zadnjo stran predalčka, drugo pa na pluto, prilepljeno na osnovno ploščo. Predalček – kasetnik – je tako uporaben tudi za shranjevanje listov oziroma tanjšega materiala. Na podlago ga pritrdimo tako, da na obeh zunanjih letvicah s sprednje strani zvrtamo še dve luknji in letvici privijemo na vezano ploščo.
5. Letvico (1,3 cm x 4,5 cm) odžagamo na dolžini 22 cm, drugo iste dolžine prežagamo po širini, da dobimo še eno ožjo letvico (1,3 cm x 2,5 cm). Na robu ju pravokotno privijemo drugo na drugo. Nastalo poličko na zadnji strani privijemo na tablo. Iz samolepilne črne tapete ali kolaža izrežemo gumbe – kvadratke z znaki, ki ponazarjajo gumbe kasetnika, in jih prilepimo na prednjo stran poličke.
6. Podolgovati kos vezane plošče (9 cm x 100 cm x 1,5 cm) preoblikujemo v zgornji del kasetofona, kjer so radio skala, glavni gumb za iskanje postaj in drugi gumbi. Na levi tretjini ga premažemo z magnetnim premazom in nato še s črno barvo za tablo po vsej površini. Skalo prikažemo tako, da skozi luknje, ki jih izvrtamo v ploščo, napeljemo okroglo belo elastiko in jo na zadnji strani močno zategnemo in zavozlamo. Med elastike lahko zataknemo sporočilca, sličice ali pregleden urnik za šolske obveznosti. Skrajno desno zvrtamo širšo luknjo in vanjo vstavimo malo večji lesen kolešček, ki ga pritrdimo približno 3 cm odmaknjenega od podlage. Gumb lahko uporabimo kot obešalnik za lažje stvari. Na levo stran pripnemo magnete, ki jih izdelamo sami. Lesene okrogle ploščice pobarvamo z akrilno barvo in jih porišemo s črkami. Na zadnji strani izvrtamo ravno toliko, da magnet, ki ga vstavimo in prilepimo v izvrtino, še malo izstopa od podlage.
Arhiv revije Deloindom+.