Kuhinjskih nožev ne shranjujmo v predalu z drugim priborom, zajemalkami, kuhalnicami in ostalimi kuhinjskimi pripomočki, saj se rezila nožev ob drgnjenju lahko poškodujejo. Shranjujemo jih ločeno od ostalih kuhinjskih pripomočkov, najbolje na priročnem stojalu za nože.
PREBERITE ŠE: TRENDI: KAKŠNI JEDILNI SERVISI SO MODERNI
Sprotno čiščenje nožev je nujno za njihovo dolgo življenjsko dobo. Četudi imamo nože iz nerjavečega jekla, ti niso popolnoma nerjaveči, na rjo so odporni do določene mere, zato jim voda ali vlaga škodita. Če bi pustili umazan moker nož dalj časa v umivalniku, bi se to poznalo na rezilu noža. Zato jih čistimo sproti, a jih ne perimo v pomivalnem stroju, saj jim vroča voda, vroč zrak in agresivna pralna sredstva lahko škodijo.
Takoj po uporabi nož operimo pod tekočo vodo, po potrebi lahko uporabimo kanček sredstva za pomivanje posode. Splaknimo ga s hladno do mlačno vodo, obrišimo s čisto kuhinjsko krpo ter ga pustimo na kuhinjskem pultu, da se popolnoma posuši.
Za rezanje različnih živil uporabimo temu primeren nož, glede na tip rezila in rezalno desko. Če je rezilo ostro, za rezanje ne potrebujemo veliko sile. Kljub temu nož udarja ob rezalno desko, kar vpliva tudi na ostrino rezila noža, ki sčasoma postane topo. Prav topi noži pa so največji razlog za poškodbe (ureznine) v kuhinji.
Zato je treba nože redno brusiti. Lahko jih brusimo sami doma z brusilno palico, lahko pa nam pomagajo mojstri v servisih za brušenje nožev. Po nekajletni uporabi bo imel nož, ki je redno brušen, manj obrabljeno rezilo kot nož, ki je bil nabrušen zgolj nekajkrat.
---
MORDA VAS ZANIMA TUDI: Čisto vse, kar morate vedeti o kuhinjskih nožih